Kedy si naposledy na niekoho „vyletel“?

Pre väčšinu ľudí, ktorí sa zajakávame je odpoveď „Nikdy“. Naučili sme sa, že je bezpečné neukázať to, čo cítime.

Dokážeme urobiť čokoľvek aby sme si udržali kontrolu. Čokoľvek. Naša schopnosť udržiavať svoje pocity je tak automatická, že si často neuvedomujeme, že nejaké pocity vôbec existujú.

Problém je, že emócie neodídu len preto, že ich schováme. Emócie ovplyvňujú biochemické procesy v našom tele. Keď sme stresovaní, sme v móde „útek alebo útek“. Adrenalín a ďalšie látky sa produkujú do krvi a má to vplyv na naše zdravie, pohodu a náladu.

Čo sa stane, keď nemáme možnosť odstrániť tieto biochemické látky z krvi prirodzenou cestou? Podľa výskumov tieto látky ostávajú v našich telách až tri týždne. Pokiaľ ich nedokážeme prirodzene odstrániť, dusíme sa ako sardinka vo vlastnej šťave.

Čo to má spoločné s rečovými blokmi? Hovorenie je všeobecne stresújúca udalosť. Pri hovorení pred ľuďmi sa to stáva aj ľuďom bez rečového problému. Pri strachu z hovorenia sa mení chémia našej krvi, zvyšuje sa tep. Telo sa pripravuje na krízovú udalosť a pripraví sa na akciu.

Keď sa bojíme uvoľniť túto energiu hovorením, musíme ju spracovať iným spôsobom. Chceme ju udržať pod kontrolou. Ľudia zo zadržovania emócií mávajú bolesti hlavy, stuhnuté svaly, „zabúdajú“, čo chceli povedať. Pokiaľ nahromadenú energiu blokuješ stiahnutím, bránice, hlasiviek a artikulačných orgánov, práve si si vytvoril dodatočný problém. Vytvoril si dodatočný zdroj stresu, pretože úplne blokuje schopnosť vydávať jednotlivé hlásky. Práve si si vytvoril slučku príčiny a následku, kedy stres spôsobuje blokovanie reči a to spôsobuje ďalší stres a ďalšie bloky.

Napriek tomu, že strach zo zajakania spôsobí väčšie zajakanie, prvotný strach nemusí mať nič spoločné so strachom z hovorenia. Môže sa napríklad jednať o potlačený strach keď je človek konfrontovaný autoritou. Alebo o strach, že človek nie je dosť dobrý. Alebo si spomenie na podobnú situáciu v minulosti.

Jednu emóciu, ktorú všetci poznáme je ľahké objaviť a vypustiť von. Je ňou zlosť. Máme s ňou spojené silné emócie.

Takže všetko čo potrebujeme urobiť je nájsť vo svojom živote situácie, ktoré nás rozčulovali, alebo stále rozčulujú a vedome sa rozhodnúť túto zlosť vypustiť.

Nechaj to ísť

Zažil si niektoré z nasledujúcich situácií?

  • Bol si niekedy obvinený z niečoho, čo si neurobil?
  • Deti sa Ti smiali, pretože hovoríš inak ako oni?
  • Dostal si pokutu za rýchlosť, keď si šiel iba 2km/h rýchlejšie, ako je povolený limit?
  • Niekto Ti oškrel auto?
  • Štve Ťa zvyšujúca sa inflácia?

Čokoľvek Ťa štve, je dobrá téma. Myslím, že ani nemusíš chodiť ďaleko a niečo nájdeš.

Keď budeš hovoriť o svojej téme, hovor konkrétne o svojej vlastnej skúsenosti, o situácii, ktorú si sám zažil. Opíš to veľmi podrobne. Buď veľmi špecifický.

Doma

Je zábavné byť nahnevaný

Keď si si zvolil tému, o ktorej budeš hovoriť, predstav si, že stojíš pred poslucháčmi a zhlboka sa nadýchni. Teraz sa svet konečne dozvie, čo si naozaj myslíš. Si naozaj zlostný a nešetríš jazykom, slovami. Ukáž im, ako sa cítiš. Pocity sú nákazlivé. Predstav si, že sa začínajú cítiť presne tak, ako sa cítiš ty. Nájdi si objekt, do ktorého môžeš bezpečne udrieť – vankúš, starý telefónny zoznam, čokoľvek.

Začni hovoriť. Naozaj zlostne, nahlas a vyjadri všetko, čo Ťa štve:

Naozaj NENÁVIDÍM ľudí, ktorí za mňa dokončujú vety. (úder) Myslia si, že to potrebujem? Myslia si, že mi tým pomáhajú?
Je mi ZLE z toho, že predstieram, že mi to nevadí. Pritom cítim, že zadržujem všetku tú zlosť nad tým, že to robia a že im to nikdy nepoviem…

Takto podobne. Prejdi si takýmto spôsobom všetky situácie, ktoré v Tebe vyvolávajú zlosť a nechaj ho ísť von z Teba.

Pred ľuďmi

Nauč sa primeranou formou ukázať svoje pocity z aktuálnej situácie. Vtedy, keď sa to práve deje. Uvedom si, kedy máš tendenciu emócie zadržiavať a nájdi spôsob, ako ich čo najskôr spracovať tým, že ich v sebe nebudeš ďalej živiť, že ich prejavíš. Keď Ty zmeníš prístup a začneš sa viac prejavovať, zistíš, že aj ľudia reagujú inak. Spôsobom, aký si želáš. Ukážeš im, čo sa Ti páči, alebo nepáči. Ako to mali vedieť predtým?

Urob pre seba

Zvykni si vyjadrovať slovami to, čo cítiš a nechaj to ísť von.

Ďalšie diely tohoto seriálu

Preložené a skrátené, zdroj John C. Harrison – Redefinig stuttering: What The Struggle To Speak Is Really All About