Priemerná osoba bez problémov hovorí so susedom cez plot, ale keď majú povedať niečo pred skupinou ľudí, ich hlas sa stáva slabý a často šepkajú.
Je to kompenzácie toho, že sa ocitli vo vedúcom postavení. Majú tendenciu sa držať vzadu.
Keď hovoríš pred ľuďmi, si vo vedúcom postavení, v pozícii sily.
Väčšina ľudí, ktorý sa zajakajú, nezvládajú pocity, ktoré majú vo vedúcom postavení. Často to nezvládajú ani v rozhovore s jedným človekom. Preto hovoria tichým, slabým hlasom.
Dovoľ si prejaviť sa
Najskôr si v duchu odpovedz na nasledujúce otázky:
- „Ako sa cítim, keď ma ostatný vidia ako vodcu?“
- „Žiarlim, keď vidím ostatných vystupovať pred ľuďmi?“
- „Mám strach hovoriť nahlas?“
- „Ako sa fyzicky cítim, keď som vo vedúcom postavení, alebo keď ľubovolným spôsobom pútam pozornosť?“ (čo cítim v žalúdku, ako dýcham, mám napätie v hrdle, čo cítim v rukách a nohách)
Je veľa ďaľších otázok ohladne toho, ako sa cítiš ohladne vedúceho postavenia, postavenia, keď na seba pútaš pozornosť. Urob si čas a formuluj odpovede na predchádzajúce otázky.
Začneš si byť vedomí pocitov, ktoré sa objavujú v situáciách, keď si v pozícii sily. Začneš rozumieť, prečo sa objavujú. Možno prídeš na to, že sa niekedy objavia aj v špecifickej situácii (bežný rozhovor s jedným človekom v autobuse, kde ťa počuje aj niekto ďaľší).
Doma
Aby si získal predstavu, ako hlasno máš hovoriť, urob si doma malý test.
- Začni rozprávať niekoľko viet o tom, čo si robil včera.
- Povedz rovnaké vety dvojnásobne hlasitejšie.
- Po tretí raz povedz rovnaké vety, svoju hlasitosť znovu zdvojnásob.
Mal si obavy, ako sa budeš takto rozprávať s ľuďmi? Začal si sa trochu krčiť? Cítil si sa nepratrične? Tak si na správnej hlasitosti.
Ešte si sa necítil nepatrične? Zvyšuj svoju hlasitosť až kým sa tak nebudeš cítiť.
Pamätaj, toto nie je hlasitosť, ktorú by si mal používať bežne. Toto Ti len pomôže hovoriť bohatším hlasom s ľuďmi vonku. Doma si môžeš dovoliť ísť do extrému a prehnať to.
Priprav si nejakú tému. Ideálne o ktorej veľa vieš. Ideálne zo svojho života. Vždy sa cítiš istejšie, keď hovoríš o téme, o ktorej vieš viac, ako iný. Ty si predsa najväčší svetový expert na svoje vlastné zážitky.
Zajakavosť a rečové bloky sú zriedkavejšie, keď si dovolíš prejaviť sa.
Začni hovoriť tak nahlas, aby si sa už začal cítiť nepríjemne. Ideálne to budeš hovoriť niekomu z kamarátov, alebo z rodiny. Uvedom si, ako sa cítiš, keď pútaš na seba pozornosť hlasitosťou. Môžeš meniť svoju hlasitosť, keď chceš niečo zdôrazniť.
Začneš si všímať, že sa ti začína triasť hlas, ruky a nohy, že začneš mať nepríjemný pocit v žalúdku. To je v poriadku, len si to uvedom.
Keď sa cítiš nepríjemne, zažívaš vnútorný konflikt medzi tým, že sa chceš držať vzadu a že si dovolíš sa prejaviť.
Bol si tak hlasný, ako si chcel? Si spokojný sám so sebou? Často sa vnímame inak, ako nás vníma naše okolie. Nahraj sa (ak trénuješ sám) a porovnať, či sa nahrávka zhoduje s tým, ako si ohodnotil sám seba.
Pred ľuďmi
Začni s ľuďmi hovoriť hlasnejšie pýtaj si spätnú väzbu na seba a na svoju novú hlasitosť. Všímaj si pocity, keď si dovolíš sa prejaviť.
Urob pre seba
Všímaj si svoje pocity a nauč sa oddeliť sa od nich.
Ďalšie diely tohoto seriálu
- Úvod
- 1-Vytýč si svoj priestor
- 2-Zvýš hlasitosť
- 3-Melódia v reči
- 4-Prestávka v reči
- 5-Používaj očný kontakt
- 6-Prejav svoju zlosť
- 7-Vedome sa zajakávaj
- 8-Tvoje telo rozpráva
- 9-Interakcia s publikom
- 10-Motivuj ľudí do akcie
Preložené a skrátené, zdroj John C. Harrison – Redefinig stuttering: What The Struggle To Speak Is Really All About