Vieš, čo je príčina úspešnej, alebo neúspešnej terapie?

Nedávno som vyspovedal dvoch absolventov v Čechách a na Slovensku veľmi známej metódu pre odstránenie zajakavosti.

Jednému absolventovi sa po roku tvrdého tréningu vrátili rečové bloky. Druhý z nich je teraz iný človek, hovorí bez najmenších problémov.

V čom bol medzi nimi rozdiel?

Rozdielnosť očakávaní

Mal som o tom svoju teóriu, ktorú som si chcel overiť.

Pýtal som sa na veľmi špecifické detaily, na zmeny, ktoré nastali počas terapie.

Čo som chcel zistiť bolo, nakoľko u nich prebehli vnútorné zmeny. Zmeny v sebavedomí, vo viere v seba, v istote, s ktorou dokážu osloviť aj neznámych ľudí. V ochote ísť do kontaktu s ľuďmi.  

Predpoklady každej terapie koktavosti

Terapia je spôsob, ako si zvyknúť na na nový spôsob reči. Začneme používať reč iným spôsobom. Začneme si viac veriť k kontakte s ľuďmi.

Kým pred terapiou ľudia možno cítili, že každý kontakt predstavuje možný problém, tak počas terapie sa ľudia učia sa vyrovnať s týmito situáciami.

Cieľ je, že zmenia svoj vnútorný postoj „nedokážem“ na stav „ja dokážem, som schopný hovoriť s kýmkoľvek“.

Avšak nestretol som sa s terapiou, ktorá by bola priamo zameraná na zmenu tohoto stavu. Buď sa tomu nevenovali vôbec a sústredili sa iba na techniky, ktoré učia, alebo sa tomu venovali veľmi okrajovo.

Tak nejak sa predpokladá, že k k zmene vnútorného stavu na „ja dokážem“ automaticky dôjde tým, že ľudia zažijú na vlastnej koži svoje početné, malé úspechy. Hlavný  predpoklad je, že postupne dôjde k desenzibilizácii, teda nebudú prípadný blok brať tak stresujúco. Že sa zníži citlivosť na svoju reč. Stane sa to postupne tým, že  ľudia nadobudnú sebavedomie v sociálnych situáciách, sú istejší sami sebou.

Výsledok je, že sa v určitom zmysle človek stane niekým, kto si uvedomuje možnosti, ktoré sa mu otvorili zlepšením plynulosti reči. Majú iný pohľad na seba, na svet. V určitom zmysle sa stanú iným človekom.

Výsledky terapie v praxi

Vrátim ku spomínaným absolventom.

Jeden z nich, úspešnejší, sa naozaj iným človekom stal. Verí si. Dnes robí veci, ktoré pre neho, keď sa ešte zajakával boli ako z ríše fantázie. Celý čas veril, že to dokáže. Videl, aké bude mať možnosti, keď úspešne dokončí celý proces.

Druhý z nich mal od začiatku pochybnosti, cítil sa neprimerane pri prevádzaní potrebných procesov. Nebol s tým vnútorne stotožnený. Podľa jeho slov, keby vedel, aký proces ho čaká, tak by do toho nešiel. Nezmenil svoj vnútorný stav. Zaznamenal rýchle výsledky novým spôsobom hovorenia. Mal pochybnosti, pretože pri tomto spôsobe sa cítil ešte viac nepatrične, ako keby sa zajakával.

Je možné, že mu naozaj nesadla metóda. To je v poriadku. Nie všetko sa hodí každému. Na druhej strane je fakt, že niektoré metódy si úskostlivo strážia svoje „tajomstvo“ a ľudia nemajú možnosť posúdiť, či to je pre nich to najvhodnejšie.

Podstatné však je, že tento absolvent nezmenil svoj vnútorný stav, svoj pohľad na seba a na svoju zajakavosť. Podvedome sa vrátiť k zajakavosti bol spôsob, ako sa vyhnúť ešte viac frustrujúcemu zážitku.

Zmeny vnútorného postoja

Terapia, akákoľvek, alebo len tréning doma, len tak na vlastnú päsť podľa knihy je skvelá vec. Akýkoľvek tréning je lepší ako žiadny. Dovolí Vám to zmeniť spôsob, akým tvoríte slová.

Dajte si však záležať na tom, aby ste postupne zvyšovali svoje sebavedomie tým, že to budete skúšať v reálnych situáciách. Tým dosiahnete aj vnútorný postoj „ja to dokážem“.

Keď pravidelne čítate moje články, viete, že sa veľmi zaoberám myslením, zmenou emócií v súvislosti so zajakavosťou. Preto nie je prekvapujúce, že považujem pohľad na seba, teda zmenu tohoto pohľadu za najdôležitejší faktor pre zmenu. Pre prechod od zajakavosti ku plynulosti. Pre to, ako rýchlo dosahujete výsledky.

Práve mentálna príprava je rozhodujúca v tom, kedy a či vôbec nastane vnútorná zmena. Dokonca ju považujem za dôležitejšiu, ako nácvik nového spôsobu hovorenia. Ten je prakticky bezcenný bez toho, aby sme verili, že to dokážeme.

Tréning, ako ho používam ja

NLP techniku nazývaná kotva považujem za základ, ktorú používam denne. Kotva je skvelá technika mentálnej prípravy a podrobne som ju opísal v tomto článku. Je to spôsob, ktorým dokážeš okamžite zmeniť svoj vnútorný stav. Ideálne, keď sa stane súčasť Tvojho života všade tam, kde sa potrebuješ cítiť dobre, nie iba pri hovorení

Veľmi efektívna je kombinácia nasledovných techník a činností:

Pracuj na svojom sebavedomí – môžeš robiť nonstop.

Zlepši svoju reč tela – môžeš robiť nonstop.

Vedome sa zajakávať pri blokoch a udržiavať pri tom stále očný kontakt. Budeš sa zajakávať uvoľnenejšie a kontrolovane. Zároveň sa staneš menej citlivý na rečový blok a budeš ich lepšie zvládať.

Iné použitie reči. Každá terapia má svoj vlastný spôsob, ako hovoriť uvoľnene a plynule. Natrénuj si ho, či už doma alebo na terapii a používaj tento nový spôsob vždy, keď hovoríš.

Nauč sa dostať do požadovaného emočného stavu pomocou kotvy.

Socializuj sa. Vyhľadávaj denne situácie, v ktorých môžeš hovoriť s ľuďmi. Keby si si mal len kúpiť v stánku zápalky, už to je niečo.

Z pozitívnej skúsenosti sa raduj a z neúspešnej pouč. Kde si v celom procese urobil chybu? Čo si mohol urobiť inak alebo lepšie? Po jednom neúspechu nestrácaj vieru v seba. Radšej analyzuj pre lepšie výsledky. Z úspechu sa budeš radovať, ale z neúspechu sa niečo dokážeš naučiť.

Vyhľadávaj čoraz náročnejšie situácie, ale len do úrovne stresu, ktorú ešte dokážeš zvládnuť (viac o úrovniach stresu sa dočítaš v tomto článku.)

Doležité je opakovanie

Netvrdím, že keď začneš behať, budeš dosahovať výsledky ako niekto, kto behá maratón. Keď začneš liesť, nebudeš hneď zo začiatku zdolávať tie najťažšie lezecké cesty. Nikde však nie je napísané, že to nedokážeš. Samozrejme že sa budeme každým tréningom veľmi rýchlo zlepšovať. Ani nebudeme vedieť ako, ale po pár týždňoch sa priblížime ľuďom, ktorý behajú alebo lezú oveľa dlhšie.

V tejto súvislosti každý chápe logiku za tým.

Podľa mojej skúsenosti – ja som to robil tiež – ľudia so zajakavosťou chcú mať výsledky hneď. Veď už včera bolo neskoro. Pokiaľ rýchlo neprídu výsledky, tak majú tendenciu sa na akýkoľvek tréning vykašlať. Prestaň skúšať rôzne metódy, vyber si, čo ti najviac vyhovuje a vytrvaj.

Čo sa stane, keď toto budeš robiť dostatočne dlho? Stratia sa rečové bloky, prestaneš si ich všímať. Tvoj nový spôsob hovorenia bude čím ďalej automatický.

Ja som si často po hovorení uvedomil, že som niečo hovoril pred ľuďmi úplne automaticky a samozrejme plynulo. Zastavil som sa až potom, keď mi došlom, že som urobil niečo, čo som považoval ešte pred časom za skoro nemožné. Dobrá správa je, že takýchto situácií zažívam čoraz viac.

Som si istý, že keď toto zahrnieš do svojho života a do svojho tréningu reči ako tréningový plán, môžeme to nazvať aj životný štýl, tvoje výsledky sa výrazne zlepšia. Napíš mi, alebo napíš do komentárov, ako ti zmena prístupu pomohla.