Keď sa cítiš bezpečne, si uvoľnený a bezstarostný.

Niekedy, keď hovoríš s ľuďmi, si ovládaný obranným mechanizmom, máš stiahnuté svaly a nedokážeš čokoľvek povedať. Vnímaš to ako ohrozenie.

Všimni si, že väčšina ľudí, keď hovorí pred ľuďmi sa cíti nepríjemne. Je to poznať na ich reči tela. Kývu sa z nohy na nohu, cítia sa ako v mínovom poli.

Ty už vieš, že je to prehnaná reakcia. Je to automatická reakcia a ty ju nemáš celkom pod kontrolou.

Prekonáš to tak, že sa budeš pohybovať. Že si začneš uvedomovať svoj priestor. Dotykmi rúk, nôh.

Doma

Priprav si text na nejakú tému. Stačí na pár minút. O tom, čo máš rád, čo Ťa zaujíma, čo by si možno rád zdieľal. Čokoľvek.
Predstav si, že stojíš pred ľuďmi a hovoríš im to. Predstav si, že izba, miesto, kde si je tvoje pódium. Kým hovoríš, pohybuj sa po miestnosti.

Nauč sa nestotožňovať sa so svojimi pocitmi.

Začni sa dotýkať vecí okolo Teba. Tvoj priestor, Tvoje pódium je iba Tvoje. Keďže je iba Tvoje, cítiš sa v ňom bezpečne a Tvoja istota rastie. Zži sa s predstavou, že celé „pódium“ je iba Tvoje.

Dotýkaj sa kresla, stola, sedačky a uvedom si pocity, kým hovoríš. Polož ruky na poličku, o stenu, dvere a cíť tieto dotyky. Zodvihni kvet, vázu, dekorácie.

Pozoruj tieto pocity pomocou zmyslov a zároveň sa pozri bližšie na svoje vnútorné pocity. Je možné, že sa budeš cítiť divne. Nezvyčajne. Takto si sa možno ešte vecí nedotýkal.

Pozoruj svoje nezvyčajné pocity, ktoré sa objavia, kým ty hovoríš. Zistíš, že ich dokážeš ovládaj, pokiaľ sa s nimi nestotožníš.
Doma si môžeš dovoliť tieto pocity a pohyb po miestnosti doviesť do extrému.

Kľudne sa postav na stoličku, sadni si na zem. Alebo si ľahni na stôl, preves sa cez operadlo sedačky dole hlavou, vylož si nohy. .
Čoho ešte sa môžeš dotýkať a bežne to nerobíš?

Vedieš si skvele, ak sa cítiš nepríjemne a počuješ svoj vnútorný hlas, ako Ti hovorí: „Toto by si nemal robiť, to je nepatričné a nevhodné“.

Čím viac nezvyčajných a nepatričných pocitov budeš zažívať, tým lepšie. Naučíš sa ich oddeľovať. Nebudeš sa s nimi stotožňovať.
Nauč sa pracovať s týmito pocitmi a hlavne sa bav. Pri tomto cvičení je na to veľa priestoru.

Pred ľuďmi

Neponáhľaj sa a uvedom si spojenie chodidiel so zemou.

Pomaly sa začni pohybovať a pociťuj priestor, kde sa nachádzaš. Uvedom si, že je to v tejto chvíly Tvoj priestor.

Uvedomuj si svoje pocity. Ak sa cítiš nepríjemne, keď pociťuješ žalúdok alebo stiahnutie svalstva, len si to uvedom. Uvedom si kde si, ako stojíš a čo cítiš vo svojom vnútri. Všímaj si to akoby z pozície tretej osoby. Tým dosiahneš to, že sa od svojich pocitom oddelíš.

Urob pre seba

Všímaj si svoje pocity a nauč sa oddeliť sa od nich.

Ďalšie diely tohoto seriálu

Preložené a skrátené, zdroj John C. Harrison – Redefinig stuttering: What The Struggle To Speak Is Really All About