Balbutik často počúva: „zhlboka dýchaj“, „ukľudni sa“.
Veľa plynule hovoriacich ľudí toto v dobrej viere radí balbutikom. Neuvedomujú si ale, že ani z ďaleka nevedia o čom hovoria… Netušia, ako sa balbutik cíti.
Nepoznajú ten pocit. Snažia sa riešiť niečo úplne iné, ako by mali.
Pocity, ktoré balbutik prežíva sú extrémne reakcie na bežnú sociálnu situáciu. Mnohý z nich sa nachádzajú v mentálnom nastavení „nemôžem, nedá sa“.
Mentálny stav „nemôžem“
Čo sa stane, keď s týmto nastavením ide balbutik do akejkoľvek situácie? Zablokuje sa ešte predtým, ako očakávaná situácia nastane. Všetky negatívne pocity a očakávania mui naplnia myseľ skôr, ako vôbec začne hovoriť. Všetka úzkosť, strach a pocity nepatričnosti. A on hovoriť začne, pretože sú situácie, ktorým sa nevyhne…
Uvediem to na príklade.
Predstav si sám seba na plavárni. Si pri bazéne a nachádzaš sa v mentálnom stave „nemôžem, nedá sa“ plávať.
Čo budeš cítiť vo svojom vnútri, kým si na brehu? Zrejme je to v pohode.
Cítiš sa inak pri myšlienke, že by Ťa do bazénu niekto hodil? Predpokladám, že trochu narastá Tvoja neistota.
Ako sa zmenia Tvoje pocity, keď si uvedomíš, že aj keď nevieš plávať, tak skočíš do bazénu? Jednoducho len preto, že nemáš na výber? Okolo stoja ľudia a samozrejme sa na Teba dívajú…
Mentálny stav „môžem“ u nebalbutika
Plynulý človek si všeobecne neuvedomuje silu tohto pocitu úzkosti. Nespája si to s touto asociáciou.
To, čo robí balbutik, keď hovorí neplynulo, robí grimasy, pohybuje neprirodzene rukami, dokáže predsa aj on. Možno si raz vyskúša. Vedome sa tak správať v obchode. Cíti sa možno nepríjemne, ale je si vedomý toho, že s tým môže kedykoľvek prestať.
Je to ako keď dobrý plavec skočí do bazénu a predstiera, že nevie plávať. On necíti úzkosť už na brehu. Rovnako vie, že iba predstiera to, že sa topí a keď ho to prestane baviť, jednoducho s tým prestane. Nachádza sa v mentálnom stave „môžem, viem“ plávať.
Nepochopenie vnímania sveta balbutika
Práve nepochopenie východiskového stavu, v akom sa balbutik nachádza vedie k chytrým radám:
- „Nadýchni sa“
- „ukľudni sa“
- „nestresuj“ je úplne najlepšia rada
Sú to rady v dobrej viere. Fungovali by jemu, v jeho vnútornom nastavení. Takéto rady balbutikom škodia. Je to ako so slovami „nestresuj“ hodiť neplavca do bazéna.
Neuvedomujú si, ako funguje mozog. Že sa balbutikovy spúšťa podvedomý reflex prežitia. Tela sa nastaví na prežitie. Toto plynule hovoriaci človek nezažíva v kontexte sociálnych situácií.
Urob pre seba
Všímaj si, aké pocity máš v sociálnych situáciách. V ktorých presne? Uvedom si, kedy začínaš pociťovať úzkosť. Čo by sa muselo stať, aby sa ti „reflex prežitia nespustil“?