Máme tu rok 2017. Nový rok, nové predsavzatia. Dal si si tiež nejaké? Alebo si už na predsavzatia rezignoval, tak ako ja?

Ponúkam ti 3 veci, vďaka ktorým, keď ich zaradíš do svojho života a budeš si ich vedomý po celý rok, tak možno tento rok bude najlepší rok, aký si kedy mal. Je jedno, či snívaš o tom, že si dosiahol plynulosť reči, že máš prácu, akú si zaslúžiš, že žiješ svoj plný potenciál.

Priznám sa, nedávam si predsavzatia. Dávam si ciele na celý rok. Mám celý rok na ich splnenie. Nevadí až tak na tom, či tento cieľ sa mi nedarí napĺňať hneď od začiatku. Pokračujem ďalej. Dáva mi to priestor na chyby a zlyhania. Vždy sa ale niečo o sebe naučím.

Veľa ľudí chce hovoriť plynulo. Nie je to len o plynulosť reči. Dosaď si akýkoľvek svoj sen.

Ľudia všeobecne snívajú o tom, že tento rok bude lepší, že sa niečo stane a niečo sa zmení. Že príde niekto, kto niečo zmení. Najlepšie by bolo, aby sa niečo zmenilo samé.

Príliš veľa niečoho a niekoho bolo v posledných vetách. Všetko neurčité, tak, akoby to všetko záležalo od niekoho a niečoho tam vonku.

Pravda však je, že ty jediný máš silu niečo zmeniť vo svojom živote. Aj preto si nedávam predsavzatia, ale ciele na celý rok a aktívne ich napĺňam.

Buď zodpovedný za svoje výsledky

Máš dojem, že žiješ život, aký si nezaslúžiš? Naše životy sú výsledkom našich doterajších činností.

Dám ti príklad:

Ľudia veľmi často chcú byť štíhli a dobre vyzerať. Vedia, že by sa mali viac hýbať a zdravo jesť. Vedia to všetci. Napriek tomu, čo chcú si radšej zapnú televízor, otvoria si balík pukancov a snívajú o štíhlom tele. Ich telo vyzerá tak, ako si svojimi činnosťami v poslednej dobe vyslúžili. Alebo zaslúžili.

Presne rovnako, tým, čo si robil a ako si sa rozhodoval máš život, ako si si zaslúžil.

Ak sa bavíme o odstránení koktania, strane zajakavosti, o plynulej reči, Tak tvoja terajšia situácia je výsledkom toho, ako si posledný čas na sebe pracoval. V akejkoľvek oblasti, ako napríklad sebavedomie, komunikácia, rečové a dychové cvičenia. Rovnako sa tam počíta aj mentálny tréning a sumár toho, v čo veríš, ako vnímaš seba a zajakavosť.

Je úplne jedno, čo sa stalo pred rokmi a ako ‘zlé karty’ si v mladosti dostal. Počíta sa len to, čo si s tým robil posledné roky. Je jedno, ako to celé začalo a čo sa stalo. Na to sa dnes už viac nechceš vyhovárať. Prestaň byť obeť okolností a začni byť tvorca.

Úplne prvá vec, ktorú musíš pochopiť je, že ty si zodpovedný za to, ako vyzerá tvoj život.

Prijať plnú zodpovednosť znamená, že si uvedomíš, že ty si jediný, kto tvoju situáciu môže a musí zmeniť. Že si uvedomíš, kde sa práve nachádzaš a kam sa chceš dostať. Je veľa vecí, kde sa môžeš zlepšovať a na čom chceš a môžeš pracovať.

Znamená to, že prestaneš byť obeť okolností. Staň sa tvorca. Napríklad aj tak, že začneš aktívne pracovať na svojej reči. Napríklad aj tak, že si predsa len urobíš každý deň jedno cvičenie z mojich článkov.

Byť zodpovedný za svoje výsledky a svoju reč možno znamená, že budeš pravidelne užívať čarovnú pilulku, ktorá na zajakavosť funguje.

Buď proaktívny

Tento bod súvisí s predchádzajúcim. Keď si si vedomí toho, že si zodpovedný za svoj život, za svoju plynulosť, tak si veľmi ľahko spočítaš, že ty musíš niečo urobiť. Že ku tebe nič nepríde samé.

Napríklad: Je tu môj blog, kde zdieľam svoje najlepšie skúsenosti. Ty však si ten, kto ho aktívne číta. Kto z neho používa rady a návody. Prípadne si sám vyhľadávaš to iné zdroje, to čo ti najviac vyhovuje.

Vyhľadávaj spôsoby, ktoré ti pomáhajú, komunikuj a skúšaj. Je možné, že niekedy sa ti bude hovoriť dobre a niekedy nie až tak dobre. Ty si ten, kto to berie ako tréning a presne ty sa budeš radovať z úspechov a poučíš sa z neúspechov. Práve preto aby si si uvedomil, čo chceš nabudúce urobiť inak a lepšie. V článku Každé slovo je tréning sa dozvieš viac.

Kontroluj svoje myšlienky a buď pozitívny

Nie, byť pozitívny neznamená byť celý čas usmiaty a veselý. Život nie je len o radosti a zábave.

Byť pozitívny znamená, že veríš, že všetko ti dáva možnosť sa niečo naučiť. Byť pozitívny znamená že veríš, že dokážeš aj to, o čom teraz možno nie si celkom presvedčený. Byť pozitívny znamená, že aj keď zatiaľ nehovoríš celkom plynulo, tak veríš, že sa dokážeš zlepšiť.

Preto kontroluj preto svoje myšlienky a spôsob, akým rozmýšľaš o sebe, o svojich možnostiach, cieľoch a o tom, čo chceš dosiahnuť.

Samozrejme, že záleží na tom, ako so sebou komunikuješ. Veľa ľudí, si v duchu nadáva. Otázka znie, keby sa s nimi rovnakým spôsobom bavil ich kamarát, bol by ešte ich kamarát?

Veľa ľudí, tak ako to vidím v diskusiách dokáže napísať, že im aj tak nič nepomôže. S takýmto prístupom teda určite nie. To je spôsob, akým sabotujú sami seba. Spôsob, ako hovoria sami so sebou a ako sami seba „dávajú dole“. Otázka je, odkiaľ to vedia? Možno nikdy nezistia, čo je možné, keď to ani neskúsia. Ja sa pýtam, či zobrali zodpovednosť za svoje výsledky, alebo sú iba obeť? Aktívne jednajú, alebo len čakajú na niekoho, kto urobí niečo? Preto dobré rady takýchto ľudí neber do úvahy. Pozri si radšej článok o prekonaní obmedzujúcich presvedčení: Veríš, že dokážeš byť plynulý? Uver tomu.

Preto sa radšej pochváľ za to, čo už teraz robíš dobre. Nepotrebuješ si nadávať pre neúspechy. Potrebuješ si len uvedomiť, že aj s neúspechu sa dokážeš niečo naučiť a že práve toto ťa posunie. Pretože máš možnosť si uvedomiť, čo chceš robiť inak, pre iné, lepšie výsledky.

Keď už budeš myslieť pozitívne a tak, aby si svojimi myšlienkami podporoval sám seba, tak pusť do svojej hlavy len to, čo ťa podporuje.

Počúvaj a aktívne hľadaj ľudí, ktorý už majú výsledky, ktoré chceš dosiahnuť aj ty. Obklop sa ľuďmi, ktorý niekde smerujú, ktorý aktívne tvoria svoj život. Je jedno, ži na osobných stretnutiach, alebo online. Ozaj, už si lajkol stránku SomPlynulySk na Facebooku? Je to len jedna z možností, ako sa môžeš aktívne zapojiť v komunite ľudí, ktorí chcú aktívne zlepšovať svoju plynulosť.

Ako ďalej

Ak chceš aktívne pracovať na svojej reči, môžeš začať napríklad na týchto článkoch:

Ako sa zbaviť strachu hovoriť pred ľuďmi – Úvod

Mentálna príprava? Kľúčová zložka terapie

Prečo je každá terapia neúčinná? Zisti dôvod!

Alebo si stiahni e-book 14 krokov k rýchlemu sebavedomiu zdarma, ktoré ti pomôžu v budovaní sebadôvery a sebavedomia. Link nájdeš pod článkom.

Verím, že keď budeš nasledovať tieto tri rady a budeš ich aktívne používať, tak som presvedčený, že tvoja plynulosť reči bude čoskoro oveľa lepšia. Že dokážeš využiť oveľa viac potenciálu, ktorý máš a zatiaľ ho nepoužívaš. Že si naozaj budeš môcť povedať, že tento rok bol ten najlepší, aký si mal.

Ak máš nejaké otázky, prípadne ťa zaujíma nejaká téma, v súvislosti zajakavosti a plynulosti reči, napíš mi do komentáru, do emailu.