Pre človeka je veľmi prirodzené sa hýbať. Ak si si všimol, veľa ľudí pri komunikácii stojí strnulo. V dnešnom diely tohoto seriálu sa dozvieš, prečo to tak je. Zároveň sa naučíš, ako sa pri komunikácii ešte viac uvoľniť, voľne a hravo používať svoju reč tela a gestá.

V tomto diely sa sústredíme na to, ako byť uvoľnený, keď hovoríš pred ľuďmi. Už sme to čiastočne trénovali hneď v prvom diely „Vytýč si svoj priestor“.

Ako si si už sám všimol, nie je nič neprirodzenejšie, ako byť strnulý, keď si  nervózny.

Ako otec sa nervózne prechádza v čakárni pred pôrodnicou. Keby musel ticho sedieť, tak radšej porodí sám.

Čo ale typicky robí osoba, keď hovorí pred ľuďmi?

Strnulo stojí, nehýbe rukami, nehýbe nohami, nehýbe žiadnou časťou svojho tela. V kŕči drží svoje emócie uzavreté a ani tak chcú ísť von…

Geneticky sme naprogramovaný, že ustrnieme, keď čelíme nebezpečenstvu. Dáva to zmysel, keď okolo nás prechádza hladný, podráždený byvol. Nechceme upútať jeho pozornosť.

Toto správanie je neefektívne, keď s niekým hovoríme a pritom jednáme tak, aby si nás nevšimol…

Snažíme sa byť viditeľný a zároveň neviditeľný. Takto popierame sami seba.

V tejto situácii, keď dve sily pôsobia proti sebe – to je presne moment, ktorý podporuje vznik rečových blokov.

Doma

Úlohou tohoto cvičenia je zažiť skúsenosť, aké je sa pohybovať, keď hovoríš.

Tvojou úlohou je pripraviť si tému o ktorej budeš hovoriť spôsobom „Ako na to…“. Ako opraviť auto, ako hrať golf, ako vymeniť žiarovky, alebo ako sa robí dobrá masáž.

Samozrejme sa to dobre opísať. Najlepšie je to podrobne ukázať, demonštrovať to, o čom hovoríme. To znamená, že sa musíme pohybovať.

Chceme vytvoriť pre prípadného poslucháča jasný vizuálny obraz všetkého, čo hovoríme. Mal by mať jasnú predstavu auta, ktoré opravujeme, alebo golfového ihriska, na ktorom sa pokúšame odpáliť loptičku.

Tvoje telo rozpráva

Najlepší spôsob, ako ukázať všetko čo chceš, je použiť prehnanú reč tela. Predstavuj si, že to vysvetľuješ niekomu, kto stojí od teba sto metrov. Aby ti rozumeli a zreteľne videli, budeš robiť oveľa väčšie pohyby ako bežne robíš. Vyber si tému, kde je veľa akcie.

Napríklad sa rozhodneš hovoriť o tom, ako sa varí ten najlepší guláš na svete.

Kde máš chladničku a kde šporák? Pre koľkých ľudí varíš? Pre dvoch, alebo pre desiatich? Ukáž, aký veľký hrniec si si pripravil a ako ho vyberáš zo špajzy. Názorne ukáž, ako krájaš mäso a zeleninu, ako to následne vložíš do hrnca. Samozrejme zeleninu nezabudneš umyť. Veľmi názorne si vyberieš koreniny a celé to ochutíš. Kým o tom všetkom hovoríš, ukazuješ to to veľmi prehnane.

Niekoľkokrát ochutnáš, pomiešaš a ukážeš, že je to ten najlepší guláš na svete: „Mmmmmmmmmmmmmm, ten je úžasný“.

Hovor to tak, že ľudia, ktorý by ťa počúvali by mali obrazový aj zvukový zážitok a v ústach by cítili všetky chute, o ktorých hovoríš.

Bolo zábavné hovoriť a hýbať sa zároveň? Mnoho ľudí zistí, že je to trochu nezvyčajné, pretože veľa ľudí stojí strnulo. Možno si si pripadal nezvyčajne, ale určite to bolo zábavnejšie ako strnulosť.

Keď sa ľudia cítia dobre, tak sa pohybujú. Ty sa pohybuješ, takže tvoja mentálna stránka dostáva správu, že ty sa cítiš v pohode.

Pred ľuďmi

Buď si vedomý toho, ako stojíš, ako sa pohybuješ a pomáhaj si gestami pri tom, o čom hovoríš. Názorne ukazuj a spolu s cvičením „vytýč si svoj priestor“ ovládni svoj priestor.

Urob pre seba

Užívaj si svoju reč tela a dovol si prejaviť sa.

Ďalšie diely tohoto seriálu

Preložené a skrátené, zdroj John C. Harrison – Redefinig stuttering: What The Struggle To Speak Is Really All About