Desať krokov, ako sa zbaviť strachu hovoriť pred ľuďmi“ je prvý z pripravených praktických návodov a tréningov.

Vždy v pondelok vyjde ďalší diel, takže máš dosť času doma trénovať a skúšať nové veci.

Rozšírenosť strachu hovoriť pred ľuďmi

Vieš, ktorý strach ľudia označujú najčastejšie za najväčší?

Podľa prieskumov je to práve strach z hovorenia pred ľuďmi. Dokonca väčší ako strach zo smrti. To sú výsledky prieskumov, na ktoré odpovedala prevažne väčšinová populácia. Osobne poznám veľa plynulých ľudí, ktorý majú problém sa opýtať človeka na ulici na správnu cestu. Určite takých ľudí poznáš aj ty. Strachu hovoriť pred ľuďmi je veľmi rozšírený. Prekonať ho je veľká výzva. Treba pri tom výrazne prekročiť hranicu svojej komfortnej zóny.

Postupne Ti predstavím desať krokov, ako postupne eliminuješ strach z hovorenia pred ľuďmi.

Desať efektívnych krokov

Tieto kroky sú dokonca zapracované aj ako súčasť tréningu McGuire programu. McGuire program je intenzívny, štvordňový tréning na prekonanie zajakavosti. Je to známy a úspešný program vo Veľkej Británii a v ďalších anglicky hovoriacich krajinách. Podobné kroky, ako sa zbaviť strachu z hovorenia pred ľuďmi a naučiť sa rečniť obsahujú aj rečnícke manuály v rečníckych organizáciách ako napríklad Toastmasters. Nasleduj každý krok, aj keď nemáš ambíciu sa stať rečník. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že kroky, jednotlivé diely seriálu sú veľmi efektívne.

Každý diel má dve časti.

Domáci tréning

Prvá je domáci tréning. Doma si dovoľ robiť spomenuté kroky prehnane. Doveď ich až do extrému.

Trénuj denne, aspoň pár minut. Vybuduj si návyk denne trénovať (článok Tvoje návyky – kvapky, ktoré tvoria more). Najefektívnejšie s týmto seriálom budeš pracovať, ak začneš pekne od začiatku. Spracuj každý krok a presuň sa na ďalší.  Užívaj si a bav sa pri tom.

Vždy použi predchádzajúce, spracované kroky pri kroku, ktorý práve trénuješ.

Tréning v reálnych situáciách.

Druhá časť je o praktickom využití v praxi, medzi ľuďmi. Tam to, čo si doma trénoval preháňať nemusíš, aj keď môžeš. Stačí, aby si si bol vedomí toho, čo si už doma zvládol.

Hlavne to, čo si si doma natrénoval, využívaj v bežnej komunikácii. Doma, v škole, na ulici. Začni s ľuďmi, ktorých poznáš. Pokračuj s ľuďmi, ktorých poznáš len z videnia. Prejdi na neznámych. Stačí, keď sa ich niečo opýtaš.

Postupne si aj týmto spôsobom vybuduješ a zvýšiš sebadôveru a sebavedomie. Podľa prieskumu, aj logopédi, aj ľudia s neplynulou rečou hodnotia sebadôveru ako jeden z kľúčových bodov pre zlepšenie plynulosti reči.

Pravidelne prekračuj zónu komfortu

Tu Ti chcem pripomenúť, že po zadaní emailu a prihlásení sa na odber noviniek z tejto stránky, získaš zdarma ebook s názvom „14 rýchlych krokov ku sebevedomiu“.

Nasledujúcich desať týždňov sa môžeš tešiť na ďalší diel seriálu „Desať krokov, ako sa zbaviť strachu hovoriť pred ľuďmi“.

Urob pre seba

Každý deň trénuj aspoň pár minút. Čokoľvek.

Ďalšie diely tohoto seriálu

Preložené a skrátené, zdroj John C. Harrison – Redefinig stuttering: What The Struggle To Speak Is Really All About