U ľudí, ktorí vyrastali s s koktavosťou je prestávka v reči spojená s rečovým blokom, s neplynulosťou. Každá sekunda prestávky medzi slovami je ako večnosť. Preto sa vždy snažia vyplniť tento priestor rečou. Chcú udržať prúd slov.
Prestávky v reči sú užitočné, dokonca aj tie dlhé. Oveľa dramatickejšie znie veta: „Páni … kráľ … je mŕtvy!“, ako keď sa povie „Pánikráľjemŕtvy!“. Sú použité na zdôraznenie častí viet a pre ich dramatický efekt.
Teraz si možno povieš: „Je to síce pekné, ale ja keď mám prestávku, je to preto, že nemôžem hovoriť…“
Jeden z dôvodov, prečo ľudia majú rečové bloky je, že si vytvárajú stav paniky aj v miestach prirodzených pre prestávku v reči. V momente, keď sa zastavia, stiahnu reflexívne svaly na krku, bránici, zadržia dych a robia ďalšie úkony, ktoré im nedovolia pokračovať ďalej.
Je dobrý nápad, naučiť sa pracovať s prestávkami v reči. Stanú sa prirodzené.
Čas je relatívny – Albert Einstein.
Buď si vedomí vecí okolo seba
Počas doby, keď robíš prestávku, udržuj očný kontakt. Pozeraj sa na veci a na ľudí okolo seba. Všímaj si, čo sa okolo teba deje, ako sa Ty cítiš a aký máš postoj. Čas počas prestávky v reči využi na vedomí nádych, na vnútornú relaxáciu.
Takto použité prestávky sú skvelý pomocník. Hlavne pre ľudí s koktavosťou. Každú prestávku dokážu využiť na opätovné uvedomenie si samého seba, na opätovný nádych a na nastavenie správneho stavu mysle, v ktorom sa im dobre hovorí.
Doma
Predstav si samého seba ako člena Klubu pomaly hovoriacich rečníkov. Každý očakáva, že budeš hovoriť pomaly a robiť prestávky.
Zvoľ si tému, príbeh, ktorý má emočný náboj. Pokiaľ nič také nevieš nájsť, čokoľvek iné je fajn.
Prestávky, ktoré budeš robiť budú dlhé. Budú medzi tri až šesť sekúnd. Striedaj dĺžku prestávok a niektoré môžeš dokonca natiahnuť ešte viac. Používaj ich každé tri až štyri slová, kľudne a zámerne aj na miestach, kde sa to prirodzene nehodí.
„Ja som … veľmi …… rád, že môžem …… dnes na … tejto slávnosti …… hovoriť …… o …… pestovaní domácich … melónov.“
Pred ľuďmi
Zvykni si používať prestávky v reči na miestach, kde to je prirodzené. Počas nich si uvedomuj, čo sa v Tebe a aj okolo Teba deje.
Urob pre seba
Vedome používaj prestávky vo svojej reči a využívaj ich silu na poslucháčov a možnosť vždy zoskupiť Tvoju pozornosť.
Ďalšie diely tohoto seriálu
- Úvod
- 1-Vytýč si svoj priestor
- 2-Zvýš hlasitosť
- 3-Melódia v reči
- 4-Prestávka v reči
- 5-Používaj očný kontakt
- 6-Prejav svoju zlosť
- 7-Vedome sa zajakávaj
- 8-Tvoje telo rozpráva
- 9-Interakcia s publikom
- 10-Motivuj ľudí do akcie
Preložené a skrátené, zdroj John C. Harrison – Redefinig stuttering: What The Struggle To Speak Is Really All About