Väčšina ľudí so zajakavosťou to už určite zažila. Posmech, narážky a ponižovanie.
Tento článok nemá byť o tom, čo robiť, aby takýto posmech neprišiel. Tento článok ti má ukázať, ako reagovať, keď náhodou posmech pre zajakavosť príde a ako tieto pokusy zminimalizovať.
Je možné, že najčastejšími obeťami posmeškov sú práve slabší jedinci? Prečo sa to stáva, keď skoro každý vie, že sú veci, z ktorých nie je vhodné sa vysmievať? Kde je presne tá hranica, z čoho sa ešte dá si robiť srandu a z čoho už nie? Čiastočne som to načrtol v článku Aké reakcie ľudí Ťa najviac štvú?, poďme však ďalej.
„Veľký ľudia neponižujú iných, pomáhajú im rásť“
Problém niekoho iného
Všeobecne platí, že čím viac empatickí, inteligentní a dozretí ľudia, tým skôr môžeš očakávať korektné jednanie. Vždy sa však nájde jedinec, ktorému to je jedno.
Účes, oblečenie, staršie auto, nadváha, koktanie… Keď niekto chce, vie zamerať svoj útok na čokoľvek.
V skutočnosti to však nie je tvoj problém. Práve človek, ktorý takto útočí má v skutočnosti problém. Sám sa cíti nedostatočný. Aby to zakryl potrebuje sa cítiť lepší tým, že niekoho poníži. Za toto ty zodpovedný nie si. Takýto človek často útočí na najslabší bod. To, o čo mu ide je vyvolať v tebe emočnú reakciu. To je znak, že zasiahol to, čo chcel. Že stlačil správne tvoje červené tlačidlo.
V skutočnosti ide sociálnu dynamiku
Určite si si všimol, že v spoločnosti funguje niečo ako hierarchia a sociálna dynamika.
Spoločenstvo môže znamenať triedu v škole, alebo pracovný kolektív. Práve sociálna dynamika, je zodpovedná za to, ako sa formuje skupina a jej hierarchia. Určuje kto je vodca, kto bude vytlačený ako outsider a ako bude prijatý nový kolega v prací, alebo dieťa v novej triede. Všetko to má svoje pravidlá.
Ako súvisí hierarchia v kolektíva a posmešky?
Keď príde posmešok a ty reaguješ emočne, dávaš najavo, že ti niekto stlačil citlivý bod. Ukazuješ aj ostatným, ktorí by mali potrebu si nafukovať ego na úkor iných, že toto je ľahký cieľ. Keď ľudia ukazujú svoju slabosť takýmto spôsobom, stávajú sa častejšie terčom útoku a klesajú v hierarchii nižšie. Práve preto, najviac posmeškov dostávajú najslabší členovia skupiny.
Takže otázka je, aká je správna reakcia na podobné správanie
Nie je to v osobnej rovine a nie je to posmech pre zajakavosť
Veľké poznanie je, že to, čo som opísal vyššie je všeobecný vzorec. Dôležité je pochopiť, že v tom nie je nič osobné. To nie je útok na teba. Je to iba pokus jedinca, aby sa sám cítil lepšie. Pokiaľ mu to dovolíš, získava bod a ty ho strácaš. Pokiaľ mu ukážeš, že to nefunguje, je veľmi pravdepodobné, že to nebude opakovať. Buď to skončí remízou, ale ľahko získaš bod ty.
Aké máš možnosti
Dám ti príklad:
- Škola – posmech pred triedou pre nadváhu:
– Počuj tučko, veď ty nevybehneš ani po schodoch, aby si sa zadýchal. - Práca – nevinná poznámka pred celou kanceláriou pre nesprávne slovo:
– Hej Peter, nehovorí sa dva pivá, ale dve pivá…
Pri podobnom správaní máš niekoľko možností:
- Ukážeš, že ťa to vyviedlo z miery – presne takáto reakcia je očakávané, preto je to tá najhoršia reakcia, akú môžeš mať. Ukázať zlosť, urazenosť, sklopiť zrak…
- Nekomentuješ to, nedáš na sebe nič poznať, robíš, že to nepočul – lepšia reakcia, ideálne, keď to sprevádza silný očný kontakt, ten dokáže podobné správanie zastaviť. Týmto komunikuješ, že si si to síce všimol, ale že ti to nič nerobí a neberieš blbé poznámky do úvahy.
- Odohráš nahrávku tak, aby skončila u autora tak, aby ju nevedel vrátiť naspať – úplne najlepšia reakcia. Tým komunikuješ istotu v seba, samozrejme, že sa ťa to netýka a touto reakciou vlastne dostaneš do úzkych autora poznámky.
Ideálna reakcia je, keď zoberieš poznámku, otočíš ju a dovedieš do absurdna tak, že ti ju dotyčný človek nevie vrátiť naspäť.
Vráťme sa k príkladu
Aká je teda vhodná reakcia na príklady?
- Škola – posmech pred triedou pre nadváhu:
– Počuj tučko, veď ty nevybehneš ani po schodoch, aby si sa zadýchal.
– Veď mne nejde o tréning behu po schodoch, to si rob ty a radšej zajtra dones koláče - Práca – nevinná poznámka pred celou kanceláriou pre nesprávne slovo:
– Hej Peter, nehovorí sa dva pivá, ale dve pivá…
– Naozaj? Tak to som povedal dosť dobre na to, že som ešte pred dvomi týždňami nevedel čítať…
Možných reakcií je veľa. Ty len potrebuješ komunikovať, že:
- Si v pohode s tým, aký si, kto si, čo si urobil, alebo povedal a plne to akceptuješ.
- Vieš si vystreliť sám so seba.
- Je ťažké doviesť tvoju odpoveď do väčšieho extrému a otočiť ju tak, ako si to urobil ty.
Zahoďme teóriu, poďme na koktavosť
Ja som sám zažil niekoľko posmeškov. Nebolo ich veľa. Moja reakcia bola väčšinou reakcia číslo 2 – nedal som najavo nič, prešiel som to mlčaním, ako keby to nebolo nikdy vypovedané. Napriek tomu táto reakcia stačila na to, aby sa to od konkrétneho človeka neopakovalo.
Čo by som však urobil dnes? Neočakávam, že ešte niečo podobné príde. Verím, že keď svoju reč neriešim vo svojej hlave ja, tak to nerieši nikto. Dnes by som reagoval však nasledovne:
- Však pekne kokcem, ale čo dokážeš ty?
- Veď som to aj roky trénoval, ty nevieš ani len to…
Uvedené vety nie sú ani obrana, ani ospravedlňovanie sa a nie sú ani útok. Je to konštatovanie faktu, o ktorom sám vieš, prijímaš ho, dokážeš to zľahčiť a vystreliť si sám so seba. V neposlednom rade je obtiažne to otočiť a doviesť do ešte väčšieho extrému.
Je možné, že zatiaľ podobnú reakciu nedokážeš ešte použiť. Možno ešte zatiaľ nie si dosť sebavedomý na to, aby si použil tú najlepšiu reakciu. To je v poriadku. Zvykni si použiť reakciu o úroveň vyššie, ako doteraz. Pre začiatok to bude stačiť.
Čo s tým môžeš robiť v dlhodobom merítku
Často spomínam sebavedomie a považujem ho za kľúčové vo všetkých oblastiach života. Sebavedomie úzko súvisí s rečou tela a nedajú sa oddeliť. Fungujú spolu a navzájom sa podporujú. Dobrá správa je, že obe oblasti sa dajú trénovať.
Keď sa začneš zaoberať sebavedomím, zistíš, že budeš mať oveľa lepší pocit sám zo seba, budeš zažívať menej blbých poznámok.
Sebavedomie a sebahodnota
Vedieť sa zastať samého seba, poznať svoju hodnotu a dokázať si udržať svoje vlastné hranice je dôležité. Automaticky sa ti zlepší reč tela aj samotná reč. Prestaneš zajakavosť považovať za problém, pretože bez ohľadu na to, ako hovoríš si budeš vedomí svojej hodnoty a zistíš, si to vlastne prestávaš všímať.
Pozri viac v nasledovných článku: Dá sa sebavedomie naučiť?
Reč tela
Sebavedomý postoj už na diaľku ukazuje, že nie si ľahká obeť. Cvičenie ti zlepší držanie tela. Zaujímavá vec je aj to, že správny postoj ti zlepší tvoju pohodu, tvoj pocit sebavedomia.
Pozri viac v nasledovných článku: Reč tela – fakty, ktoré musíš poznať.
„Keď to neriešiš ty, nerieši to nikto“
Teraz už vieš, čo sa deje. Rovnako vieš, prečo ľudia robia posmešky a prečo si ich aj ty možno zažíval. Odteraz čokoľvek, čo budeš počuť na svoju adresu znesieš oveľa ľahšie. Dokonca s tým dokážeš pracovať. Je tvoja zodpovednosť, aby si sa svojou osobnosťou vypracoval. Toto nie je o nejakej „vade reči“ (osobne nepovažujem koktavosť za vadu). Je to o tom, aby si sa rozvíjal ako človek a žil potenciál, ktorý máš. Potom ako lusknutím čarovného prútika ľuďom prestane záležať na tom, či sa zajakávaš, alebo nie a budú sa oveľa viac zaujímať o teba, ako o človeka.
Keď cítiš, že sebavedomie je oblasť, na ktorej potrebuješ ešte pracovať, stiahni si zdarma aj môj e-book 14 rýchlych krokov k sebavedomiu.