Vieš prečo bol Michael Jordan jedným z najlepších hráčov basketbalu na svete?

Určite aj pre jeho odhodlanie a to, že sa spoliehal sám na seba. Pre jeho odhodlanie prekonať sám seba.

Chcem Ti ukázať jednu krízovú situáciu, kde sa Michael Jordan ukázal ako veľký hráč. Michal ju prekonal a verím, že si z nej dokážeš niečo zobrať aj pre seba.

Príbeh zo života Michaela Jordana

V jednom zápase Michael, už v tej dobe slávny hráč, nepremenil šestnásť hodov na kôš. Šestnásť striel. Pri hráčoch takéhoto formátu veľmi nezvyčajné.

On sa pokúšal znovu a znovu. Pri každom pokuse streliť kôš, na neho tréner na neho kričal:
Neháč, neháč, radšej prihraj!“.

On sa pokúšal znovu a znovu.

Po zápase Michael prišiel za trénerom a povedal mu:

Strelil som už tisíce košov. Keď nepremením štrnásty, premením pätnásty. A keď nie pätnásty, tak premením šestnásty…

Opakované pokusy

Michael vychádzal z toho, že keď už raz niečo dokázal, dokáže to znovu. Aj keď sa mu v tej chvíli nedarilo, vedel, že keď sa bude pokúšať trafiť kôš znovu a znovu, že sa mu to zas podarí. On tomu veril.

Pokiaľ si raz niečo dokázal, dokážeš to zas

Pokiaľ máš chvíle, situácie, keď hovoríš plynulo, dokážeš to zas. Pokiaľ si už niekedy dokázal hovoriť plynulo, bez zajakávania sa, bez blokov a grimás, dokážeš to zas.

Možno si sa už prestal pokúšať. Možno si prestal veriť, že zas dokážeš hovoriť bez zajakávania. Ty to ale dokážeš.

Spoliehaj sa na svoju hlavu

Ďalšia vec, na ktorú chcem v tomto prípade poukázať je, že Michael nepočúvol svojho trénera. On vedel, že to dokáže. On to potreboval skúšať a skúšať. Kým to na šestnásty pokus nezdolal a trafil.

Prihrať by bolo možno týmové. V tej chvíli by tým ako celok uhral lepší výsledok.

Ale za akú cenu? Myslíš, že by Michael Jordan prekonal svoju neúspešnú sériu bez dostatočného počtu pokusov? Myslíš, že by bol v ďalšom zápase lepší?

Ja myslím, že by nebol lepší. Len by si doprial čas nad tým rozmýšľať a v ďalšom zápase by mal čím ďalej, tým väčšiu trému hodiť. Možno by celkom prestal hádzať.

Vieš si predstaviť, že by iba prihrával?

Ver sám sebe

Možno si aj ty počul od svojich blízkych, aby si sa nepokúšal. Možno videli, ako Ti je ťažko a nezažívaš úspech pri Tvojich pokusoch hovoriť plynule, bez zajakania. Oni Ti chceli dobre. Možno Ti navrhli, aby si sa situácii vyhol, aby to tak nebolelo.

A ty si prestal hádzať. Začal si iba prihrávať. A teraz možno máš obavy sa čo i len pokúsiť hodiť na kôš. Som si istý, že by si na prvý raz minul. Raz by si ten kôš trafil.

Začni zas skúšať hádzať na kôš. Začni sa pýtať neznámych ľudí na cestu, v obchode sa opýtaj, kde majú korenie. Začni vychádzať postupne zo svojho mentálneho väzenia. Len začni.

Sám dobre poznám, že po prvých pokusoch budeš mať chuť to zabaliť a môže sa stať, že Ti bude do plaču. Potom zistíš, že si na ten pocit začneš zvykať. Prestaneš byť taký citlivý. Začne Ti to byť jedno. Nakoniec si to možno začneš aj užívať.

Veľmi Ti v tomto bode pomôže séria článkov, ktorá začala vychádzať tu na stránke s názvom „Ako sa zbaviť strachu hovoriť pred ľuďmi“ a článok ako trénovať svoje sebavedomie.

Chcem Ťa motivovať a ukázať Ti, že vždy je tu priestor na zlepšenie. Že máš a aj každý balbutik, stále veľký priestor na odstránenie zajakavosti a následné zlepšenie kvality života. Dokonca aj keď si sa už prestal pokúšať.

Urob pre seba

Začni sa postupne viac zapájať a hľadaj príležitosti hovoriť. Výsledok nehodnoť, len pozoruj a vnímaj každý pokus.