Videl si film kráľova reč? Určite áno. Samozrejme, že vieš, že je to kultový film, ktorý na reálnom príbehu ukazuje zajakavosť, realitu života s ňou.

Zároveň ukazuje aj možnosť a spôsob, ako zajakavosť prekonať.

Pre mňa bol tento film dôležitý. To, že dokážem dosiahnuť plynulú reč som vedel. Bol som o tom presvedčený od malička. Pomohol mi tým, že som sa videl a spoznal sám seba vo viacerých scénach tohoto filmu. Ukázal mi aj pár vecí, ktorých som si buď nebol vedomí, alebo som im neprikladal dôležitosť.

Nebol to prvý podnet, ktorý ma nakopol zmeniť svoju situáciu, bol však jeden z tých, ktoré mi pomohli udržať si motiváciu.

Film hneď na úvod ukazuje situáciu, ktorú mladý nástupca trónu so zajakavosťou Bertie, nezvládol podľa jeho predstáv. Zažil zlyhanie, neschopnosť hovoriť, keď na tom najviac záležalo. Princ začal pochybovať o sebe, o svojej hodnote a o tom, či má ešte čokoľvek v živote zmysel.

Od tejto scény sa jeho sebavedomie zlepšuje, jeho viera v seba stúpa a vidí, že má zmysel na sebe pracovať.

Z tohoto skvelého filmu si každý má čo zobrať – človek pracujúci na svojej plynulosti, terapeut, logopéd, rodič…

Zobrať si môžeš týchto 6 konkrétnych vecí:

1. Ver sám v sebe

Bertieho si od malička doberali a nebrali vážne. Či už otec, alebo jeho brat. To jeho zajakavosť len zhoršovalo. Neveril, že má vôbec hlas. Nečakal, že by sa mohol stať kráľom, ale keď tá možnosť prišla, chopil sa jej. Veril v seba, veril, že to dokáže.

Tak ako Bertie, každý z nás sa dostane k príležitosti rásť, zažiť niečo nové. Viac nájdeš v článku „Tvoje presvedčenia, ktoré Ťa blokujú“.

Otázka, pre teba: „Snažil si žiť plnohodnotný život napriek zajakavosti“?

2. Pripusti si, že zajakavosť je výzva, ktorú chceš prekonať

Bertie bol ochotný pripustiť, že má problém a potrebuje pomôcť. Mohol si postaviť hlavu a skryť sa za svoje ego, hrdosť. Ostal otvorený a prijal ponúknutú pomoc.

Úprimne, veľa ľudí dúfa, že zajakavosť prejde, keď sa raz ráno zobudia. Ja každému želám, aby to bolo už zajtra.

V mojej realite sa to však nestane. Musíš pre to sám niečo urobiť. Pokiaľ budeš robiť to, čo robíš doteraz, aj výsledky budeš mať také, aké máš teraz. Preto nový pohľad na vec, terapeut, podporná skupina, parťák, ktokoľvek a čokoľvek ti môže pomôcť mať iné výsledky, ako máš doteraz. Viac v článku „Tvoje návyky – kvapky, ktoré tvoria more“.

Otázka pre teba: „Čo chceš od teraz robiť inak, ako si robil doteraz“?

3. Tvoja reč je úplne v poriadku

Prvá Bertieho skúsenosť s Lionelom bola prekvapivá. Lionel chcel od začiatku, aby Bertie dodržiaval jeho pravidlá. Nehral sa na tituly a zásluhy. Bertiemu to nebolo po vôli, ale súhlasil, že bude čítať nahlas tak, že mu do uší hrala hlasná hudba. Výsledok nahrávky? Bertie hovoril úplne plynule.

Ľudia so zajakavosťou sú často precitlivený na seba, na svoju reč až tak, že sa dokážu blokovať sami seba. Niekedy len myšlienka, rýchly obraz v hlave na to, čo si pomyslia druhý vedie k tomu, že sa dokážu zaseknúť. Pokiaľ sa nepočujú, nemajú spätnú väzbu na svoju reč a neblokujú sami seba. Vo filme to bola úžasná ukážka dôkazu, že koktavosť je iba v hlave. Pokiaľ chýba možnosť sa počuť, zrazu je všetko perfektné. Takže už len nájsť spôsob, ako hovoriť plynulo aj keď sa človek počuje…

Viac nájdeš v článku „Ako funguje mozog pri zajakavosti – čo potrebuješ vedieť“.

Otázka pre teba: „V akej situácii zatiaľ, si dokázal hovoriť plynule a s istotou“?

4. Buď otvorený novým myšlienkam a vytrvaj

Veril na začiatku Bertie, že má šancu čokoľvek urobiť so svojou koktavosťou? Neveril.

Podarilo sa mu to len vďaka tomu, že akceptoval tréning od svojho terapeuta. Robil cvičenia, akokoľvek strelené sa mu zdali. Venoval tomu čas. Veľa času. Vytrval.

Lionel, Bertieho terapeut vedel, že sa musí dostať ku podstate problému. Vedel, že to nie je reč, čo treba riešiť v prvom rade, ale Bertieho presvedčenia. Vedel to nie zo školy, ale zo skúseností. Vyše 30 rokov sledoval čo funguje a čo nie.

Spôsob, akým ľudia hovoria, myslia, to v čo veria, že dokážu si každý z nás vytváral dlhý čas. Zmeniť to, ako vnímame sami seba, vytvoriť si nové zvyky a vidieť výsledky tiež môže trvať nejaký čas.

Som presvedčený, že človek dokáže prvé pozitívne výsledky vidieť, počuť a vnímať relatívne rýchlo. Niekoľkokrát som bol ale svedkom, a bol to aj môj prípad, že sa človek uspokojil s rýchlym výsledkom. Skôr, ako sa z neho stal nový zvyk, nový spôsob, akým myslí a hovorí prestal trénovať. Z dlhodobého hľadiska sa nezmenilo nič. Preto vytrvalosť, pravidelnosť a vôľa pokračovať je dôležitá súčasť terapie.

Keď si uvedomíš, že väčšina ľudí so zajakavosťou dokáže hovoriť plynulo keď sú sami, alebo hovoria so svojim psom, keď spievajú, alebo majú iné plynulé momenty tak problém nie je v reči. V schopnosti hovoriť plynulo. Celé tajomstvo, ktoré treba ovládnuť je naučiť sa ovládať ten malý spínač, ktorý sa zapína v dôležitých a často stresových momentoch. Nedovolí vytvárať slová tak, ako by mal. Možno si aj ty zažil, že si sa v minulosti zasekol, aj keď si vedel, že dokážeš hovoriť plynulo, len si to nevedel ovládnuť. Viac v článku „Odhodlanie a vytrvalosť pokračovať“.

Otázka pre teba: „Koľko času a úsilia si ochotný vložiť do zlepšenia kvality svojho života“?

5. Dôležitá je hlava

Lionel, Bertieho terapeut vedel, že sa musí dostať ku podstate problému. Vedel, že to nie je reč, čo treba riešiť v prvom rade, ale Bertieho presvedčenia. Vedel to nie zo školy, ale zo skúseností. Vyše 30 rokov sledoval čo funguje a čo nie.

Keď si uvedomíš, že väčšina ľudí so zajakavosťou dokáže hovoriť plynule keď sú sami, alebo hovoria so svojim psom, keď spievajú, alebo majú iné plynulé momenty tak problém nie je v reči. V schopnosti hovoriť plynule. Celé tajomstvo, ktoré treba ovládnuť je naučiť sa ovládať ten malý spínač, ktorý sa zapína v dôležitých a často stresových momentoch. Nedovolí vytvárať slová tak, ako by mal. Možno si aj ty zažil, že si sa v minulosti zasekol, aj keď si vedel, že dokážeš hovoriť plynule, len si to nevedel ovládať. Viac nájdeš v článku „4 kroky ako hovoriť plynulo v roku 2015“.

Otázka pre teba: „Aké emócie prežívaš, keď hovoríš a aké by si chcel prežívať“?

6. Ži svoj život plnohodnotne

Bertie hovoril ku celej Veľkej Británii, aj pre krajiny ktoré v tom čase patrili pod Veľkú Britániu. Hovoril v rádiu naživo, bez možnosti sa vrátiť, opraviť alebo vystrihnúť. Napriek tomu to robil. Ľudia ho milovali pre svoju odhodlanosť, za to, čo robil, aj keď v tom nebol perfektný.

Ľudia so zajakavosťou sa snažia byť za každú cenu 100% plynulý. To nemusí byť nutne cieľ. Nikto nehovorí plynulo na 100%. Niekedy stačí únava a už aj „bežný človek“ hľadá slová a nevie reagovať tak rýchlo, ako zvyčajne.

Perfekcionizmus je často príčina neúspechu. Bráni ľuďom vôbec začať, ak majú víziu perfektnej reči.

Možno ten správny cieľ je byť lepší ako som bol včera. Aby si mal menšie obavy z toho, že ma niekto osloví. Aby si sa cítil lepšie a viac uvoľnene. Každý jeden deň viac a viac. Aby si vnímal sám seba ako hodnotnejšieho človeka. Každý deň, čoraz viac. Práve preto, že robíš veci, ktoré robiť chceš, aj napriek zajakavosti. Dokonca si myslím, že vďaka nej dokážeš nájsť svoju vnútornú silu sa rozvíjať, ktorú by si inak nemal dôvod hľadať a rozvíjať. Viac v článku „Porovnávaš sa s inými, alebo len sám so sebou?“.

Toto samo o sebe stačí. Reč ako výsledok snahy žiť plnohodnotný život, ako výsledok tvojich vnútorných zmien sa bude zlepšovať úplne prirodzene.

Otázka pre teba: „Ako dobre vieš žiť plnohodnotný život aj s nie 100% plynulou rečou“?

Inšpirácia na sebe pracovať?

Film je inšpirujúci, pretože zobrazuje veci reálne tak, ako sa naozaj dejú. Dostal tému zajakavosti do povedomia takým spôsobom, ako sa zatiaľ nikomu nepodarilo dosiahnuť.

Ukázal reálny pohľad do života a do mysle balbutika, človek so zajakavosťou. Rovnako dôležité je, že ukazuje spôsob, ako sa dá s koktavosťou pracovať. Nie technikami, ktoré boli zobrazené vo filme. Spôsobom, akým Bertie pristupoval k tréningu, k životu a tým, ako zmenil spôsob, ako vnímal sám seba, majú obrovskú silu.

Urob pre seba

Pozri si tento film. Keď si ho už videl, pozri si ho znovu.

Zober si pero a papier a poznač si, čo ťa zaujalo, čo ťa napadlo, alebo aké situácie ti to pripomína.

Poznač si hlavne to, čo si z tohoto filmu dokážeš zobrať ty pre seba a ako to použiješ.

Podeľ sa o svoje poznámky v komentároch, alebo mi ich napíš do emailu.