Vyhýbaš sa občas ťažkým slovám? Chceš ho zmeniť na iné, keď vnímaš, že prichádza?
Ak to poznáš a robíš to, potom si ako nerozhodný vodič. Môže to mať následky. Pýtaš sa, čo tým presne myslím?
Syndróm nerozhodného šoféra
Určite si vieš predstaviť nasledujúcu situáciu:
Cestuješ v aute, blížiš sa ku železničnému priecestiu. Zrazu začnú svietiť výstražné svetlá, prichádza vlak. Vieš, že každú chvíľu sa spustia závory. Rozhodneš sa, že ešte prejdeš. Pridáš plyn. Veríš, že to stihneš. Keď si na úrovni semaforu, zrazu sa začnú spúšťať závory. Ty sa zrazu rozhodneš, že už neprejdeš a začneš brzdiť.
Aký je výsledok? Ostaneš stáť na koľajniciach. Nie si ani tam, kde by si mohol byť (stáť na semafore), ani tam, kde si chcel byť (za priecestím). Ostal si na tom najhoršom mieste. Stojíš v na koľajniciach.
Skúsený šoféri by ti povedali: „Keď sa pre niečo rozhodneš, už to nemeň. Urob to, pre čo si sa rozhodol.“
Či bol dobrý nápad ísť cez priecestie keď blikajú výstražné svetlá? Určite lepšie prejsť, kým sú závory ešte hore. Ako ostať na koľajniciach.
Tak ako som ti ukázal v príklade so šoférovaním, rovnako zlý nápad je meniť svoje rozhodnutie, meniť slovo, ktoré chceš povedať počas reči.
Neúspešné vyhýbanie sa
Stávalo sa mi presne to, že som ostal visieť na koľajniciach.
Bol som pripravený niečo povedať, ale v poslednej chvíli som to chcel zmeniť. Zastavil som, aby som zistil, že takto, na rýchlo, nepoviem ani to nové slovo tak, ako by som chcel. Mozog mi šiel na plné obrátky. Snaha povedať pôvodné slovo tiež zlyhala. Znovu nastal pokus s novým slovom.
Ostal som stáť, aj keď som mal dve možnosti, ako povedať to, čo chcem. Došiel mi dych, zvýšil sa mi stres a už nebolo možné pokračovať.
Úspešné vyhýbanie sa
Aj moje skúsenosti s úspešným vyhýbaním sa slovám sú bohaté. Snažil som sa im vyhýbať ako čert krížu. Často sa mi to darilo. len to malo iný nepríjemný efekt.
Ľudia občas absolútne nepochopili, čo chcem povedať.
Keď som v jednej vete nahradil 3 slová za ekvivalent, ktorý viac, alebo menej znamenal to isté, alebo niečo podobné, to by ešte šlo.
Keď už som na tieto ekvivalenty nadviazal tak, aby mi sedelo skloňovanie, to už som sa začal strácať aj ja, čo hovorím a čo chcem povedať.
Bolo to viac, či menej plynulé, alebo aspoň nie tak zajakavé, len nikto nepochopil, čo hovorím.
Najlepší spôsob ako sa vyhnúť rečovým blokom je nevyhýbať sa im, nehľadať náhradné slová a stratégie.
Hlavný cieľ komunikácie
Podľa mňa najdôležitejší cieľ komunikácie je byť zrozumiteľný. Komunikovať svoje myšlienky tak, aby ich náš partner pochopil.
Čo z toho, keď to, čo som hovoril bolo plynulé, keď sa v tom dokonca sám strácal?
Pevná rozhodnosť
Keď hovoríš, myšlienky a slová, to čo chceš povedať ti nabiehajú prirodzene. Keď sa rozhodneš ich meniť, stratíš niť.
Pre mozog je náročné sa venovať viacerým činnostiam naraz. Udržať si myšlienku na to, čo chceš povedať, ako to chceš povedať, či chceš použiť slovo, alebo ho zmeniť, robiť tieto všetky činnosti naraz ťa určite vytrhne z pohody viac, ako keby si sa jednoducho rozhodol sa „prekoktať“ ťažkým slovom.
Rozhodni sa, že povieš slovo, ktoré chceš. Odvážne a bez vyhýbania sa.
Logopédi učia skvelé stratégie, ako si poradiť s nečekaným rečovým blokom. Niektoré z nich sú:
- zrušenie – v momente zajakávania to „zrušíš“ a povie to ešte raz odznovu,
- vytiahnutie – v momente zajakávania pokračuješ a snažíš sa „vytiahnuť“ plynulosť,
- prípravné nastavenie – pred daným slovom sa pripravíš tak (psychiku, artikulačné orgány…), že neplynulosti nedôjde
Vedome sa zajakávaj
Efektívny spôsob, ktorý sa mne osvedčil najviac je zajakávať sa vedome (viac v článku Ako sa zbaviť strachu hovoriť pred ľuďmi – 7. Vedome sa zajakávaj). Hovorí o tom aj logopéd John Gomez v uverejnenom rozhovore s ním (Rozhovor s Johnom Gomez-om, tvorcom filmu „When I Stutter“).
Použite vedomého zajakávania sa má niekoľko výhod:
- nedôjde k svalovému napätiu,
- ostane ľahkosť reči,
- veľa sa naučíš o sebe a svojich reakciách.
Ďalšia veľmi vítaná vlastnosť je, že používaním vedomého zajakanie sa postupne znižuje tvoja vlastná precitlivenosť na svoju reč.
Už sa ti nestane, že ťa rozhodí jedno zadrhnutie. Naučíš sa ním prejsť úplne v pohode.
Urob pre seba
Prestať hovoriť to, čo môžeš. Hovor to, čo chceš. Vyskúšaj si všetky spôsoby prekonania bloku. Nájdi si ten, ktorý ti najlepšie sadne. Používaj ho, aby si hovoril to, čo chceš.