Porovnávaš sa s inými, alebo len sám so sebou?

Porovnávaš sa s inými, alebo len sám so sebou?

Porovnávaš sa s inými, alebo len sám so sebou?

S kým sa porovnávaš? Porovnávaš sa s inými ľuďmi, alebo sa porovnávaš sám so sebou? Snažíš sa im vyrovnať, alebo vytváraš každý deň lepšiu verziu seba samého?

Nedávno som čítal o zaujímavom výskume. Bol o tom, aké výsledky dokážeš dosiahnuť, keď sa porovnávaš s niekým iným.

Porovnávaš sa s okolím

Skúmaná osoba mala jednoduchú úlohu: po zaznení signálu čo najskôr stlačiť tlačidlo na stole pred ňou. Meral sa reakčný čas.

V jednom prípade vedci ukazovali skúmanej osobe namerané výsledky spolu s výsledkami ostatních skúmaných osôb. zámerne sa tieto výsledky ukazovali na posledných miestach tabuľky.

Skúmaná osoba sa najskôr snažila, mala motiváciu prekonať ostatních. Keď sa jej to po niekoľkých pokusoch nedarilo, začala strácať motiváciu a nakoniec ju to prestalo baviť. Skleslo odchádzala s pochybnosťami o sebe a o svojich schopnostiach (Viac o očakávaní a viere v seba v článku Šesťuholník zajakavosti – 6 vplyvov na plynulosť reči).

Porovnávaš sa sám so sebou

V druhom prípade dostala skúmaná osoba tabuľku svojich vlastných výsledkov. Videla, aký dobrý bol jej posledný pokus, aj všetky ostatné. Táto osoba mala veľkú motiváciu prekonávať samu seba a pri tejto činnosti vydržala nepomerne dlhšie ako osoba, ktorá sa porovnávala s inými ľuďmi.

V tomto prípade skúmaná osoba odchádzala sebavedomejšie, s vierou vo vlastné schopnosti, s pocitom, že postupným tréningom sa dokázala zlepšiť (Viac o vlastných presvedčeniach v článku Pyramída neurologických úrovní – vplyvy na plynulosti reči).

Moja otázka znie: porovnávaš sa s inými ľuďmi (v čomkoľvek) a vidíš, aký sú dobrý, že ty ich výsledky nikdy mať nebudeš a tak to ani nebudeš skúšať?

Urob pre seba

Porovnávaj sa sám so sebou a sleduj svoje vlastné zlepšenia zo dňa na deň

Pochybuješ o sebe , alebo veríš vo svoje schopnosti, v to, že sa dokážeš zlepšiť, že môžeš dosiahnuť to, čo chceš?

Podeľ sa v komentároch, čo si si zobral z tohoto článku a ako to použiješ pre seba.

Od |2018-12-01T11:47:47+00:00máj 12th, 2014|Mentálny tréning|2 komentáre

2 komentáre

  1. Roman Gujber 4. júna 2014 at 11:43 - Odpovedať

    Skvelý článok. Porovnávanie s inými ma dosť ničilo, kým som chodil do školy.Či ešte aj okolo 20-ky. Dokonca tímové športy som veľakrát radšej nehral, lebo mi nešli tak dobre, ako ostatným. Tak som nechcel kaziť hru. A keď sme hrali tak, že sa vylosovali kapitáni tímov a tí si potom vyberali členov, bolo dosť nepríjemné byť medzi tým ostatkom, ktorý nikto nechcel.
    No boli a sú aj veci v ktorých som bol výborný, ale nebol to šport (fyzika, matika, …).

  2. Daniel Schmidt 4. júna 2014 at 22:21 - Odpovedať

    Áno, maš pravdu. Často tým, že si myslíš, že nie si dosť dobrý, resp. taký dobrý ako iný, sa držíš bokom. Potom sa ani nemáš ako zlepšiť a držíš sa bokom o tom viac. Ľudia často sami seba dostanú do takéhoto začarovaného kruhu. Je jedno v akej oblasti.
    Naozaj tam je riešenie pozerať sa len na to, či sa zlepšuješ sám voči sebe, nie, ako si na tom v porovnaní s niekým iným.

Pridaj komentár