Stalo sa ti už, že si si dal novoročné predsavzatie? Stalo sa ti, že si toto predsavzatie nedodržal? Stalo sa ti, že si rezignoval a už si žiadne predsavzatia ani nedávaš?

Nemusí sa jednať len o novoročné predsavzatia, môže to byť čokoľvek, pre čo si sa rozhodol a po pár dňoch si to nechal. Možno to bol beh, fajčenie, alebo tréning svojej reči?

Podľa prieskumu až deväťdesiat percent ľudí to vzdá po prvom týždni. Prečo je to tak?

Tri najčastejšie dôvody zlyhania

Ľudia najčastejšie zlyhávajú pri dosahovaní svojich cieľov z týchto dôvodov:

  • Rozhodnutie
  • Motivácia
  • Stratégia

Prvý dôvod je, že ľudia neurobia pevné rozhodnutie. Používajú vety ako chcel by som prestať fajčiť, mohol by som začať behať, alebo bolo by pekné, ak by som sa denne venoval svojmu tréningu.

To nie je rozhodnutie, ale ružový sen. Pevné rozhodnutie znamená niečo takéto: Prestanem fajčiť, začnem behať alebo budem sa venovať svojmu tréningu aspoň 30 minút denne.

Rozhodnúť sa znamená vylúčiť všetky ostatne možnosti.

Druhý dôvod, slabá motivácia sa prejaví, keď sa ľudia rozhodnú, pre zmenu, ale v skutočnosti ju nechcú. Nie je to ich cieľ, ale ciel niekoho iného. Chce tvoja manželka, aby si prestal fajčiť? Alebo kolegovia z práce začali behať a ty cítiš tlak, že by si mal tiež? Ak to nie je ich cieľ, ich vnútorná potreba niečo zmeniť, v skutočnosti nie sú ochotný urobiť viac, ako skúsiť. O tom, aby si prestal skúšať som písal v jednom z predchádzajúcich článkov.

Prestaň skúšať, sabotuješ tak sám seba.

Z predchádzajúcich viet už je zrejmé, že skúsiť niečo je činnosť bez pevného rozhodnutia, alebo bez motivácie. Je odsúdená na zlyhanie. Tým ľudia programujú sami seba a svoje ďalšie očakávania. Dopredu sa pripravujú na neúspech. Do každého ďalšieho pokusu idú s tým, že aj tak to nemá zmysel, ale aspoň to skúsia…

Posledný dôvod, zlá stratégia znamená, že neviem, ako to vlastne celé urobím. Stalo sa ti už, že si sa do niečoho veľmi horlivo pustil, ale po pár dňoch si to nechal?

Stratégia znamená, že sa do toho nepustím na 110% dnes a zajtra na 120%. Začnem si pripravovať prostredie tak, aby mi pomáhalo. Aby som to, čo chcem robiť vnímal ako hru, nie ako ťažkú prácu. Musíš si uvedomiť, že na novú činnosť nie si zvyknutý. Tak je dobrý nápad začať doma trénovať. Zo začiatku stačí pár minút.

Pokiaľ robíš to, čo si robil doteraz, dosiahneš rovnaké výsledky, aké si mal doteraz – Albert Einstein

Začni robiť veci inak, ako doteraz.

4 kroky k zmene života

Takže ako presne to máš urobiť, aby si naozaj dosiahol zmenu vo svojom živote? Nasleduj tieto kroky

  • rozhodni sa
  • urči si čo chceš dosiahnuť
  • vytvor si plán
  • vytrvaj v akcii

Ako aplikuješ tieto kroky pre dosiahnutie toho, čo chceš?

Pevné rozhodnutie

Opýtaj sa sám seba:

  • Po čom naozaj túžim?
  • Čo chcem tento rok dosiahnuť?
  • Akú zmenu do svojho života chcem, alebo potrebujem zapracovať?

Keď už vieš, čo ty sám chceš, rozhodni sa, že to dosiahneš.

Cieľ

Teraz, keď si sa rozhodol, čo naozaj chceš, predstav si, že si svoj cieľ naozaj dosiahol.

  • Kde presne si?
  • Kto je tam s tebou?
  • Čo vidíš?
  • Čo počuješ?
  • Čo cítiš?
  • Dokážeš si uvedomiť chuť v ústach, vône okolo teba?

Keď si dosiahol svoj cieľ a prežívaš to, ako by to bola skutočnosť, uvedom si:

  • Aké možnosti ti dáva to, že si dosiahol to, čo chceš?
  • Ako využiješ to, čo si dosiahol na svojej ďalšej ceste?

Je jedno, aký je tvoj cieľ. Možno chceš hovoriť plynulo. Predstav si, aké máš možnosti, keď hovoríš tak, ako chceš, s kým chceš a kedy chceš. Úžasná predstava, že? Teraz si napíš, aké by to bolo, byť plynulý.

Podľa štúdie zverejnenej v roku 2006 v “USA Today” bol počet ľudí, ktorí dosiahli svoje ciele a zároveň si ich aj napísali na papier 11-násobne vyšší ako počet ľudí, ktorí si svoje ciele nezapísali. To je dostatočný dôvod na to, aby si si svoj cieľ zapísal. Touto akciou jasne demonštruješ sám sebe, že to myslíš naozaj vážne. Aj keby si ten papier hneď zahodil, tak samotný fakt, že si to napísal urobí veľký rozdiel. Samozrejme ho zahodiť nechceš. Daj si svoj cieľ na viditeľné miesto tak, aby si ho mal stále na očiach.

Zapíš si svoj cieľ, svoje predsavzatia na papier. Urob tak hneď teraz.

Plán cesty

Plán cesty, proces. Nazvi to akokoľvek. Pre dosiahnutie svojho cieľa musíš niečo urobiť. Či chceš, alebo nechceš.Ty chceš, preto ešte čítaš tento článok. Aj preto, že chceš si si už svoj cieľ napísal na papier.

Napíš si svoj postup, ako dosiahneš to, čo chceš. Môj typ na oblasti, ktoré by mal zahŕňať tvoj osobný plán úspechu:

  • Postupnosť krokov – rozdeľ si svoj plán na menšie, samostatné a ucelené oblasti.
  • Vedomosti, zručnosti, ktoré sa potrebuješ naučiť.
  • Ľudia, ktorí ti môžu pomôcť.
  • Zvoľ si odmenu za splnenie každého kroku.

Postupne si dokážeš celý proces rozdeliť na jednotlivé krôčky. Takto vidíš, že tvoj cieľ nie je až taký veľký a nereálny. Presne vidíš cestu, ako sa ku nemu dostaneš.

Je dôležité túto cestu vnímať ako niečo, čo robíš sám pre seba, aj keď to niekedy nie je ľahké. Potrebuješ sám seba odmeniť. Za motiváciu, za silu ísť ďalej, za vytrvalosť. Potrebuješ mať z celého procesu radosť. Zvol si odmenu za splnený cieľ, za každý splnený krok. Niečo, čo ti urobí radosť. Dopraj si príjemnú masáž, alebo tabuľku čokolády.

Do vytvoreného zoznamu krokov ku tvojmu cieľu si teraz pripíš ku každej dôležitej časti odmenu, ktorú dáš sám sebe.

Vytrvalosť a akcia

Posledná, ale najviac podstatná časť je akcia. Môžeš mať plán, kroky a víziu, len ju začni realizovať. Všetky predchádzajúce kroky ti pomôžu, aby si sa vedel motivovať a aby tvoje činnosti boli efektívne.

Bez akcie sú ti ale na nič.

Pokiaľ chceš pracovať na niečom novom, bude to pre teba nezvyk tráviť čas inak, ako doteraz. Možno sa budeš sa cítiť na začiatku nesvoj a nebudeš si istý výsledkami. To je v poriadku.

Vytrvalosť znamená, že vytrváš v tom, čo si si určil minimálne mesiac bez ohľadu na čokoľvek. Možno po pár dňoch budeš rozmýšľať, či to má zmysel. Vytrvaj minimálne mesiac.

Približne mesiac trvá, kým si vytvoríš nový návyk. Či už je to návyk robiť niečo nové, ísť denne behať, alebo inak pracovať na sebe. Začni postupne. Je to hra. Kľudne začni minútou denne, dvomi. Postupne čas predlžuj. Po čase si uvedomíš, že nový zvyk robíš už automaticky.

Rovnako približne mesiac trvá, kým si človek osvojí novú zručnosť.

Podľa štúdií trvá približne 10.000 hodín, kým sa človek stane v niečom expert. To je niekoľko rokov tréningu. Skvelá správa ale znie, že len približne 20 hodín trvá. kým sa človek naučí novú schopnosť.

Čo presne to znamená? Povedzme, že sa chceš naučiť hrať biliard. Nevieš ako držať tágo a ako v tejto hre funguje fyzika. Majstri, ktorí hrajú majstrovstvá sveta to naozaj už hrali minimálne 10.000 hodín. Na to, aby si si ty osvojil túto hru tak, že si ju dokážeš užiť, budeš potrebovať približne 20 hodín na to, aby si na akej takej úrovni zvládol každý aspekt tejto hry. Je to 20 hodín praxe, nie čítania článkov. Po tejto začiatočnej fáze dokážeš hrať porovnateľne s väčšinou hráčov.

Zo začiatku je krivka učenia veľmi strmá a zlepšenie, nech je to strojopis, beh, alebo čokoľvek iné vnímaš vždy, keď danú činnosť robíš. Tým sa zväčšuje aj tvoja suverenita a istota. V tejto fáze ide o intenzitu. 45 minút denne v priebehu prvých 30 dní je približne 22 hodín.

Dva efekty v jednom

Počas mesiaca si jednak vytvoríš návyk trénovať a zvládneš na slušnej úrovni novú zručnosť. Tú, ktorá ťa najviac posúva ku tvojmu cieľu.

Zvoľ si činnosť činnosti, o ktorých vieš, že ťa priblížia ku tvojmu cieľu a rob ich pravidelne každý deň. Vytrvaj ju robiť aspoň 30 dní každý deň a venuj tomu aspoň 20 hodín praxe.

Časový rámec

Ja viem, tiež chceš mať všetko hneď. Sú veci, na ktoré už včera bolo neskoro. Viem však, že postupne dosiahneš čokoľvek si zaumieniš.

Postupne znamená dopriať si dostatok času na získanie novej zručnosti, dostatok času na práci podľa jednotlivých krokov. Dostatok času na prekonanie zlyhania. Stane sa ti, že sa ti nebude dariť, alebo nebudeš chcieť pokračovať.

Nie je podstatné, koľkokrát po ceste spadneš, ale koľkokrát sa dokážeš postaviť.

Keď spadneš, budeš potrebovať čas sa pozbierať. Dobrá správa je, že to znamená, že si vstal silnejší a odhodlanejší pokračovať. Znamená, že môžeš svoj dočasný neúspech analyzovať a vyhnúť sa v budúcnosti okolnostiam, ktoré to mohli spôsobiť.  Znamená novú skúsenosť z ktorej sa dokážeš poučiť. Znamená to príležitosť spoznať viac sám seba.

Vzdať sa je presne to, čo robí väčšina ľudí, ktorí vzdajú svoje novoročné predsavzatie po prvom neúspechu.

Verím, že pokiaľ vytrváš a dodržíš postup v tomto článku, tak dosiahneš svoje výsledky ľahko a relatívne rýchlo. Verím, že pokiaľ vytrváš, tak toto bude tvoj najlepší rok v tvojom živote. Verím, že pokiaľ vytrváš, tak tvoje výsledky a ty s nimi vyletíš do výšky ako raketa.

Aby som ti pomohol s dodržaním svojich predsavzatí, pripravil som pre teba na stiahnutie špeciálny kalendár návykov na celý rok, kde si môžeš značiť svoje činnosti, ktoré vykonávaš denne.

Stiahni si svoj kalendár návykov a ďalšie hodnotné e-booky. Začni premieňať rok 2015 na svoj najlepší rok vo svojom živote.