Máš dojem, že si vyskúšal snáď všetko, čo sa dalo, aby si zlepšil svoju plynulosť reči a odstránil zajakovasť? Skúšal si tradičné aj alternatívne spôsoby, dokonca aj návody typu jedna babka povedala?

Pokiaľ si ako ja, tak zrejme áno. Vyskúšal.

Uvedomuješ si, že práve v tom môže byť zakopaný pes? V tom skúšaní?

Ja som vyskúšal rôzne spôsoby, návody a postupy. Dávam dôraz na slovo vyskúšal.

Uvedomil som si, čo presne znamená u mňa slovo vyskúšať. Robil som to tak, že som pokusu dal niekoľko pokusov a keď to nemalo výsledky, tak som to nechal tak.

Nemal som 9000 neúspešných pokusom pri vyvíjaní žiarovky. Ja som objavil 9000 spôsobov, ako sa žiarovka zostrojiť nedá. – Thomas Edison

Ku slovu vyskúšať máme negatívne asociácie. Spôsobuje negatívne očakávania v tom zmysle, že na základe predchádzajúcich činností som podvedome očakával že:

  • idem do toho s rezervou,
  • predpokladám že to možno nebude fungovať,
  • dám tomu veľmi krátky čas.

A hádaj čo sa stalo? Samozrejme, že to nefungovalo.

Pri rozhovoroch s ľuďmi, keď im ukazujem niektoré veci, ktoré pomáhajú mne, často počujem: „Tak ja to teda vyskúšam…“. Zistil som, že to majú tak, ako som to mal ja. Krátky tréning, niekoľko pokusov, očakávanie, že je to zas jedna z vecí, ktoré nebudú fungovať.

Ako som písal aj v iných článkoch, akýkoľvek konzistentný tréning je lepší ako žiadny. Dlhodobý a pravidelný. Napríklad tu uverejnený seriál 10 spôsobov ako sa zbaviť strachu hovoriť pred ľuďmi.

Ako zmeniť význam slova „vyskúšam“

Môj cieľ je úplná plynulosť. Viem, že je to o mne, o svojich postojoch ku sebe a ku zajakavosti. O tom, že potrebujem zmeniť spôsob, ako to celé vnímam. Získať vnútornú istotu pri hovorení. Je to proces. Niektoré veci, napriek tomu, že si to želám neprídu cez noc.

Chcem ísť ku svojmu cieľu. Viem, že to vyžaduje čas a vytrvalosť. Mení to pohľad na seba, na svoju schopnosť ísť za tým, čo chcem.

Nemením svoj cieľ, len skúmam spôsoby, ako to dosiahnuť.

Pri rozhovoroch s ľuďmi o zajakavosti som si všimol, že sú ochotný sa svojho cieľa vzdať. Už toľko krát skúšali a nefungovalo to.

Šialenstvo je robiť rovnakú vec opakovane a očakávať iné výsledky – Albert Einstein

Prestaň skúšať

Navrhujem prestať skúšať. Nefunguje to. Je zbytočné stále skúšať skúšať. Rozhodni sa, že nebudeš viac skúšať. Rozhodni sa niečo pravidelne robiť (doma pomaly čítať, nasledovať seriál 10 spôsobov ako sa zbaviť strachu hovoriť pred ľuďmi, jogu, zmenu životného štýlu, čokoľvek…) Daj tomu čas, minimálne mesiac na to, aby si mohol posúdiť, či to má, alebo nemá zmysel. Či dosiahneš zmenu, zlepšenie, alebo nie. Daj tomu aspoň 30 dní. To zažne žiarovku, ktorú uvidíš v diaľke.

Pokiaľ to bude mať zmysel, budeš v tom pokračovať. Pokiaľ to nebude mať výsledky, necháš to tak a preskúmaš inú cestu. Toto je zmysel, aký som ja dal slovu „vyskúšať“. Aj mám povedať pravdu, slovo vyskúšať som v tomto zmysle prestal používať. Slová, ktoré používam teraz sú „Dám tomu čas, aby sa mohli prejaviť výsledky…“

Aj ty prestaň skúšať. Daj veciam šancu, aby ukázali svoje výsledky. Konzistentne trénuj a pozoruj malé, postupné zlepšenia. To ti dá motiváciu ku ďalšiemu tréningu.

Urob pre seba

Porozmýšľaj, koľko spôsobov si skúšal. Porozmýšľaj, koľko si sa im skutočne venoval. Skutočne to bolo tak dlho, aby to mohlo vôbec priniesť výsledky?