Hovoríš plynulo, keď hovoríš sám so sebou, so svojím psom. Keď príde na to, že máš povedať niečo komukoľvek inému, keď sa máš niečo opýtať, tak slová nie a nie ísť von. Zameriavaš sa na výsledok a blokuješ sám seba.

Inner game, tvoja vnútorná hra

Termín inner game, vnútorná hra, sa používa v koučingu. Je to o Tvojom vnútornom nastavení. Je to o hre, ktorú hráš sám so sebou, keď Ti na niečom až príliš záleží. Je to o tom, čo vo svojom vnútri prežívaš, keď niečomu prikladáš veľký význam. Že si tak zameraný na výsledok, že blokuješ sám seba.

Predstav si golfistu začiatočníka. Neovláda ešte správny úder. Príde do klubu, požičia si palicu, vezme košík loptičiek a ide trénovať. Myslíš si, že čím viac krát odpáliš loptičku, tým lepší bude mať odpal. Nutne to tak byť ale nemusí.

Zameral sa na to, aby odpálil čo najďalej. Zameral sa na výsledok. Nie na úder samotný. Obetoval techniku odpalu za silu úderu.

Golfový tréning začína tréningom odpalu bez loptičky. Hráč sa sústredí iba na odpal samotný. Až keď ho ovláda, potom odpaluje loptičku naostro. Tréning samotného úderu sa mu vráti vo fáze, keď odpaluje loptičky.

Podobne je to pri tenise. Keď som občas hral s otcom tenis, odmietal zo začiatku so mnou hrať na body. Keď sme si loptičku len tak prehadzovali, sústredil som sa na techniku hry a robil mi radosť každý dobre zahratý úder. Nezáležalo, či loptička išla do siete, alebo mimo ihriska.

Keď sme začali hrať na body, často som zahral ‘špinavý’ úder, zahratý zle technicky len preto, aby som získal bod. Neuvedomil som si, že jeden bod v krátkodobom pohľade nie je to, čo chcem dosiahnuť. Zvládnuť techniku je z dlhodobej perspektívy oveľa prínosnejšie.

Otec mi vysvetlil, že takto sa začiatočníci učia zlým návykom pri hre. Nevedel nič o výraze inner game.

Je to univerzálny vzor, ktorý robil každý začiatočník.

Ak sa príliš zameriavaš na výsledok, blokuješ sám seba.

Inner game pri snahe hovoriť plynulo

Ja som často začal hovoriť príliš zameraný na výsledok. Na plynulosť výpovede. Ešte pred začiatkom som mal stres a bol som napätý.

Vôbec som sa nesústredil na technickú stránku, na to, ako hovorím, ako tvorím slová, ako dýcham. Na to, s akým očakávaním idem do rozhovoru. Nebol som si vedomí, čo presne robím a prečo.

Samozrejme, že som nemohol hovoriť plynulo, keď som sa zameral na výsledok za každú cenu a nemal som správnu techniku.

Uvedomil som si, že každé slovo, ktoré vyslovím je tréning. Ide o správnu techniku a nezáleží na až tak na tom, aký je výsledok. Je jedno, či je to počas tréningu doma, alebo počas rozhovoru s niekým. Želaný výsledok sa dostaví a bude trvalejší.

Urob pre seba

Uvoľni napätie a prílišnú snahu o dokonalosť. Ber všetko s ľahkosťou, ber každé slovo, ktoré vyslovíš ako tréning.