Máš dojem, že by si chcel zlepšiť plynulosť reči, len nevieš ako? Skúsil si už väčšinu možností a každá terapia a postup sa ukázala ako neúčinná? Dnes Ti ukážem, prečo môže byť aj tá najlepšia terapia neúčinná.

Ľudia chcú hovoriť plynulo. Túžia po tom. Vedia, že im to výrazne zlepší ich životné možnosti, zlepší vzťahy, urýchli kariérny postup.

S nádejou vyhľadajú odborníka, logopéda, terapeuta, psychológa, šamana, bosorku aj Santa Clausa… Každého, kto by mohol vedieť, čo robiť. Najlepšie, aby mal čarovný prútik.

Ja som robil to isté. A každý z ľudí, ktorých som navštívil sa mi snažil pomôcť. Bola to pomoc zo špecifickej oblasti, niekedy viac nápomocná, inokedy menej. Jedno však mali všetci spoločné. Ich metódy boli neúčinné. Všetky do jednej.

Ak mám byť úprimný, oni mali určité výsledky. Zo začiatku. Ale postupne som sa vrátil tam, kde som bol.

Otázka znie: „Kde bol teda problém?

Uvedomil som si, že som si vypočul informáciu. Doma som skúsil to, čo mi ukázali a často to bolo všetko. Pokiaľ som cvičil a trénoval, tak som väčšinou prestal po niekoľkých dňoch, keď sa ukázali prvé výsledky. Alebo som cvičil nepravidelne. Keď ma to napadlo. Chýbala mi vytrvalosť a odhodlanie.

Podľa známych vedeckých výskumov trvá formovanie nového návyku minimálne 21-30 dní. Presný čas je obtiažne určiť, pretože je to pri každom človeku individuálne. Okrem toho záleží od počtu opakovaní, dobe a intenzite tréningu. Pri komplexných návykov, kde je potrebné zosúladiť niekoľko nezávislých prvkov je to až trojnásobok času.

Ako správne tušíš, odpoveď na otázku, prečo u mňa bola každá terapia neúčinná, aj keď to zo začiatku vyzeralo nádejne bola tá, že som si nevytvoril návyk. Jednak návyk pravidelného tréningu, ale čo je dôležitejšie, návyk používaš nový spôsob reči, alebo mentálneho nastavenia.

Pokiaľ som si bol vedomý toho, že to používam, bolo to fajn. Časom som zabudol používať to, čo som natrénoval. Mozog síce pri tréningu vytváral nový zvyk, nové, „plynulé“ nervové spojenia. Tie ale po niekoľko málo opakovaní neboli dosť silné na to, aby po nich prebiehali signály automaticky. Preto som sa časom vrátil do starých koľají. Bol som z toho sklamaný, pretože som veril, že už konečne by niečo mohlo fungovať.

Nikdy v živote sa nevzdávaj, aj keď si myslíš, že si prehral… Pretože skutočne prehráš až vtedy, keď sa vzdáš…“ – Neznámy autor

Dôsledok bol, že do každého nového spôsobu a novej terapie som šiel čím ďalej, tým viac skeptický. Nakoniec som hľadanie na niekoľko rokov vzdal. Vytvoril som si obmedzujúce presvedčenie, že prečo sa snažiť, aj tak nič nefunguje…

Podľa mňa je akýkoľvek pravidelný tréning, je oveľa lepší ako vôbec žiadny.

Až keď som ja sám uveril, že je možné hovoriť plynulo a výrazne tak zlepšiť kvalitu svojho života a dokonca som pre to aj niečo robil, až potom sa začali veci zlepšovať… Výrazne a rýchlo sa zlepšovali a stále zlepšujú…

Urob pre seba

Opýtaj sa sám seba:

Koľko terapií a cvičení som už vyskúšal?

Koľkým z nich som dal naozaj šancu, aby ukázali prvé výsledky?

Uspokojil som sa a prestal som hľadať možnosti, ako hovoriť plynulo?

Som ochotný venovať sebe a svojej reči aspoň 30 dní pravidelného tréningu?