Páčil sa ti film Kráľova reč, film, ktorý zajakavosť zobrazuje tak, ako naozaj vyzerá? Bez príkras, ale bez zosmiešňovania?

Nie je veľa filmov, o ktorých sa to dá povedať. V skutočnosti je ich veľmi málo. 

Jeden taký film sa práve dokončuje. Dokument o živote ľudí so zajakavosťou a o dopadoch na ich život.. 

John Gomez, autor filmu a mi odpovedal na niekoľko otázok a tak mám možnosť Ti Johna, jeho film a jeho motiváciu, pre ktorú film tvorí predstaviť. 

Ahoj John, prosím, predstav sa, kto si?

Volám sa John Gomez, som logopéd a filmár. Aj keď nemám rečovú vadu, je to taká oblasť, ktorá ma veľmi zaujíma. V súčasnej dobe som v záverečnej fáze výroby filmu s názvom „When I Stutter…“

Vytváraš zaujímavý film na ktorom stále pracuješ. Aká je tvoja motivácia?

Chcem, aby tento film poslúžil na vzdelávanie a na zvýšenie povedomia o zajakavosti. Zajakavosť je často nepochopená ľuďmi, ktorí nemajú rečovú vadu. Vnímajú to ako poruchu plynulosti, ale nevidia, aké hlboké psychické dôsledky to na ľudí môže mať.

Okrem toho existuje iba málo reálnych zobrazení zajakavosti vo filme a v televízii. Často je zajakavosť zobrazená ako niečo zábavné. Môj dokumentárny film je zložený z príbehov od ľudí, ktorí koktajú a vykresľuje reálny obraz o tom, aké je to žiť so zajakavosťou.

Aké je to žiť so zajakavosťou?

Napriek tomu, že sa nezajakávam, viem, aký dopad to môže mať na ľudí, ktorí sa zajakávajú.
Je to obtiažne pre ľudí, ktorí sa zajakávajú odmalička, pretože v tomto veku vzniká podstatná časť toho, ako vnímajú sami seba a vytvárajú si značnú časť svojho ja. Často sa identifikujú s myšlienkou „ja kokcem“ na rozdiel od zdravého dieťaťa, ktoré sa vydáva do sveta skúmať všetky jeho možnosti. Myslím si, že dôležitá zložka terapie je pomôcť človeku zmeniť to, ako vníma sám seba bez ohľadu na to, či sa zajakáva, alebo nie.

Myslíš si, že ľudia so zajakavosťou môžu výrazne zlepšiť ich plynulosť?

Som presvedčený, že zlepšenie plynulosti reči by nemalo byť hlavným cieľom liečby. Zmeniť postoj voči koktaniu je oveľa účinnejšie a je to ľahšie dosiahnuteľný cieľ. Stáva sa, že sa zmenia okolnosti v živote človeka a človek sa začne znovu zajakávať. Zlyhá mu technika, ktorú používa. Pokiaľ ale zmeníš spôsob, ako sa pozeráš na zajakavosť, dokážeš povedať čo chceš, kedy chceš bez ohľadu na to, či sa zajakávaš, alebo nie.

Stretol som ľudí, ktorý dosiahli vynikajúce výsledky. Nespoliehali sa na techniky. Oni zmenili svoj postoj k zajakavosti. Nie je prekvapivé, že pokiaľ ti je jedno, či kokceš, alebo nie, tak vedľajší produkt zmeny postoja je výrazné zlepšenie plynulosti reči.

Cesta ku plynulosti je pre každého iná, avšak hlavná zložka je zmena postoja.

Aký je najlepší prístup k terapii zajakavosti?

Podľa mňa je najlepšia terapia taká, ktorá sa zaoberá emocionálnou zložkou človeka. Toto je kľúčová oblasť. Človek by sa ňou mal zaoberať od prvého dňa terapie. Musí zmeniť negatívny prístup k zajakavosti, ku sebe a odstrániť vyhýbavé správanie.

Najlepší prístup je podľa mňa dobrovoľná zajakavosť. Tento prístup mi predstavil Barry Guitar (kto je Barry Guitar). Je jeden z najznámejších terapeutov zajakavosti (pozn. v USA). Dobrovoľná zajakavosť znamená, že sa zajakávaš zámerne. Znie to šialene. Prečo by sa človek zajakával zámerne? Keď sa zajakávaš zámerne, používaš ľahké opakovania a predĺženia počas svojej komunikácie, stanú sa tieto dve veci:

  1. Dáš poslucháčom ľahkou formou najavo, že sa občas zajakávaš a
  2. dáš sám sebe najavo, že je v poriadku sa zajakávať.

Tým uvoľníš tlak na seba a negatívne pocity spojené so zajakavosťou a dovolí ti to komunikovať otvorenejšie. Detailnejší popis nájdeš v knihách Barryho Guitar-a. Tento prístup označilo veľa ľudí s rečovou vadou ako veľmi efektívny.

Začal si verejnú zbierku na portály Kickstarter. Mnoho ľudí ťa podporilo, záleží im na tom, aby si svoj film dokončil. Aké je posolstvo filmu, ktoré chceš zdieľať svetu?

Film som tvoril posledné tri roky. Hovoril som s ľuďmi, ktorý sa zajakávali a aj s odborníkmi (vrátane Barryho Guittar-a).
Cieľom tohto filmu je zvýšiť povedomie o zajakavosti. Preto chcem, aby tento film videlo čo najviac ľudí. Aby videli a počuli skutočný dopad na životy ľudí so zajakavosťou.
Upútavka na tento film veľmi pekne komunikuje hlavnú myšlienku filmu (pozrieť si ju môžete nižšie, alebo na stránke Kickstarter-u, ).

 

„Pozvánka na film When I Stutter…“ Trailer na portály Kickstarter.

Prečo si svoj film zverejnil cez Kickstarter a ako to celé funguje?

Zatiaľ ma film stál veľa vlastných finančných prostriedkov. V tejto fáze je ale potrebné, aby sa na výrobe filmu podieľal tým expertov a posunul kvalitu filmu na vyššiu úroveň. Kompozícia hudby, spracovanie zvuku, grafika, animácie a ďalšia postprodukcia, aby film mohol byť tak dobrý, ako len môže byť. Títo ľudia sú relatívne drahý. Verím však, že to, čo dokážu filmu dať stojí za to. Pretože čím kvalitnejší film bude, tým ľahšie nájdem distribútora a film sa ľahšie dostane k širšiemu obecenstvu.

Cieľ bolo vyzbierať 19000 USD a cieľová suma sa vyzbierala. V tejto chvíli je film natočený a žne úspechy po filmových festivaloch v USA a po celom svete.

Nie som si istý, či poznáte myšlienku na ktorej funguje Kickstarter. Jedná sa možnosť pre ľudí podporiť projekt, malým finančným obnosom. Čím viac sa takto vyzbiera, tým je väčšia šanca, že sa projekt podarí realizovať. Za svoju podporu prispievateľ dostane naspäť hodnotu, ktorú vložil.

Cítim vďaku, za to, čo som zatiaľ dostal (zatiaľ cez 8300 USD). Veľkú zmenu prinieslo zverejnenie môjho projektu na facebooku organizácie NSA (National Stuttering Association).

Tento projekt pre mňa veľa znamená a viem, že má veľkú šancu zmeniť životy ľudí so zajakavosťou.

Práve teraz potrebujem pomoc so šírením povedomia o filme, aby sa mi podarilo dostať príspevok od ľudí v dostatočnej výške. Každý príspevok, aj keď v hodnote jedného doláru môže pomôcť dokončiť film a dostať ho do sveta.

Ďakujem za rozhovor.