Čo je lepšie ako terapia? Je to prevencia. Aká prevencia je najlepšia? Hravá prevencia Keď sa deti hrajú, ani nepostrehnú, ako sa učia.
Presne s týmto zámerom vznikla stolná hra „Rozhýb svoj jazýček, alebo logopédia hrou“. Cieľ bol dosiahnuť zábavnú formu tréningu pre deti tak, aby ich to bavilo a robili to radi.
Logopedické fakty
Vývinová zajakavosť sa vyskytuje u približne 5% detí, medzi 2 – 5 rokom. Väčšinou sama zmizne. V chronickej forme sa vyskytuje u približne 1% dospelých.
- Šanca na vyliečenie sa zvyšuje ak sa hneď začne hneď po objavení sa príznakov,
- Keď má dieťa otvorený a dôverný vzťah s rodičmi.
- Keď má dieťa dobré jazykové a artikulačné schopnosti.
Hra „Rozhýb svoj jazýček, alebo logopédia hrou“
Z uvedených faktov vyplýva, že okrem podpory logopéda má mať dieťa podporu od rodičov, ktorý zvolia správny prístup. Rozvíjajú dieťa doma, hrajú sa s ním hry a robia aktivity pre rozvoj rečových schopností.
Hra ako prevencia
Pokiaľ sa dieťa nezajakáva, táto hra je skvelá v prevenciu. Dieťa si rozvíja komunikačné schopnosti a od malička sa učí vyslovovať hlásky správne. Rozvoj komunikácie od nízkeho veku sa môže prejaviť ako významná výhoda v neskoršom veku, v škole aj v dospelosti.
Riešenie pre deti s vývinovou zajakavosťou
Neviem si predstaviť efektívnejší a pre dieťa zábavnejší spôsob tréningu pre dieťa, ako hru „Rozhýb svoj jazýček, alebo logopédia hrou“. Zahŕňa všetky uvedené hlavné faktory, pre zlepšenie plynulosti reči dieťaťa. Skorý tréning a práca s dieťaťom, s jeho rečou. Keď sa hrá a zabáva s rodičmi, keď spolu trávia kvalitný čas pri spoločnej aktivite. Keď spolu premyslenou formou rozvíjajú jeho jazykové a artikulačné schopnosti a komunikačné sebavedomie.
Obsah balenia
Prvé, čo ma po otvorení krabice zaujalo, bolo asi 30 gumičiek v balení. Hra obsahuje niekoľko sto kartičiek. Jednak pre samotnú hru, jednak po 11 kartičiek pre každé písmeno. Gumičky sú na to, aby ste si kartičky rozdelili podla písmena, alebo iného účelu. Napadlo ma, že keď autorka myslela na takýto detail, ako bude asi vyzerať samotná hra.
Stolná hra „Rozhýb svoj jazýček, alebo logopédia hrou“ obsahuje:
- herný plán,
- 3 kartičky s vyrezanými otvormi – hráči zbierajú žetóny a vypĺňajú si každý svoju kartičku – skladačku. tréning motoriky a predstavivosti,
- 30 x žetóny, 10 pre každú kartičku,
- 1 x kartička s postavičkami,
- 3 x stojan na postavičky,
- 1 x farebná kocka.
Myslelo sa na detaily
Po rozložení hracieho plánu a rozložení hry som si všimol, že kocka neobsahuje čísla, ale farby. Je to nezvyk hrať s takou kockou. Sme zvyknutý z iných hier si odpočítať, čo potrebujem, alebo nesmiem hodiť. V tejto hre to takto nefunguje. Nič sa nedá odpočítať. A preorientovať sa na iný systém chvíľu trvá. Zvyšuje to napätie hry a očakávanie. Kde sa vlastne dostanem najbližším hodom? Samozrejme dieťa má možnosť vnímať a rozoznávať farby a to je to, o čo tu ide.
Hra nie je zameraná len logopedicky, ale rozvíja aj iné oblasti detského vývoja. Vnímanie farieb, jemnú motoriku, pozorovacie schopnosti. Takže naozaj detailnosť, prepracovanosť a vnímanie vývoja dieťaťa zo širšieho pohľadu sú silné stránky tejto hry.
Popis hry „Rozhýb svoj jazýček, alebo logopédia hrou“
Hra je rozdelená na dve časti – malý a veľký okruh. Malý okruhu je špeciálne zameraný na precvičenie jazyka a úst. Na kartičkách, ktoré si hráč ťahá z kôpky sú zábavné a neobvyklé cvičenia na rozhýbanie jazyka a úst. Veľmi sme sa pri tom bavili. Som si istý, že deti a rodičia zažijú veľa zábavy
Na veľkom okruhu už ide o výslovnosť hlások. Je možné hrať s celou sadou kartičiek, alebo len s niektorými písmenami, ktoré robia dieťaťu problém. Myslelo sa aj na špecifické potreby detského hráča a hra obsahuje aj prázdne kartičky, kde je možné si dopísať špecifické hlásky.
Zážitky z hry
Hru sme skúšali na stretnutiach v Centre pre disfluencie na Slovenskej zdravotnej univerzite a na nezáväzných stretnutiach ľudí s poruchami plynulosti reči. Hra dokázala zaujať aj dospelých hráčov. Plne sme sa do hry ponorili a dokázali sme to hrať dlhú dobu.
Záver
Hra „Rozhýb svoj jazýček, alebo logopédia hrou“ ponúka široké možnosti rozvoja dieťaťa, ale aj dospelých hráčov, nielen po logopedickej, stránke. Hra rozvíja aj motorické a pozorovacie schopnosti dieťaťa. Deti a rodičia spolu trávia hodnotný, kvalitný čas, čo buduje vzťahy dôvery v rodine, čo samé o sebe má veľkú hodnotu. Či už ako prevencia, alebo už tréning pri objavení sa vývinovej neplynulosti táto hra je veľmi efektívny nástroj pre zlepšenie komunikačných schopností dieťaťa. Práve takýto tréning v detstve môže predstavovať veľkú výhodu v neskoršom veku.
V súčastnosti je dostupná česká verzia tejto hry a na slovenskej verzii sa intenzívne pracuje.