Máš dojem, že využívaš svoje možnosti naplno? Alebo máš dojem že by si mohol dokázať viac?

Správna otázka znie: „Čo Ti bráni?“.

Myslím, že viem, čo Ťa napadlo.

Položím teda otázku ešte raz: „Čo Ti bráni hovoriť plynulo?“.

Ako si vytvoríš mentálne väzenie

Poviem Ti niečo o tom, ako v Ázii chovajú slony.

Malé sloníčatá, aby neušli, sú priviazané hrubou reťazou o hrubý strom. Skúšajú reťaz pretrhnúť, je to pre nich niečo cudzie. Obmedzuje ich. Nepoznajú to. Chcú sa pohybovať tam, kde oni chcú.

Keď sú sloníčatá priviazané reťazou, ako sú potom priviazané dospelé slony?

Dospelé slony majú na nohe iba lianu, priviazanú o strom, o kolík. Priviažu ich tam, kde práve potrebujú!

Sloníčatá si časom zvyknú na to, že reťaz nedokážu roztrhnúť. Skúšajú čím ďalej, tým menej. Nakoniec sa celkom prestanú pokúšať dostať sa na slobodu. Zvyknú si na priviazanú nohu, na svoj životný priestor. Celkom prestanú skúšať. Uveria, že to nemôžu dokázať.

Dospelý slon dokáže roztrhnúť akúkoľvek reťaz, vyvrátiť akýkoľvek strom. Len musí uveriť, že to dokáže. On už ale prestal veriť.

Dokážeš čo chceš, pokiaľ tomu dokážeš uveriť.

Čomu Ty osobne veríš?

Aj Ty máš dojem, že sú veci, ktoré nedokážeš. Že nedokážeš hovoriť plynulo? Zmieril si sa s tým a prestal si sa pokúšať? Zvykol si si na skutočnosť, že nevyužívaš svoje možnosti tak, ako si želáš?

Je možné, že si si zvykol uvažovať spôsobom, že už neveríš, že by si mohol zlepšiť plynulosť svojej reči? (Článok: Tvoje návyky – kvapky, ktoré tvoria more).

Zameriavaš sa na to negatívne, na zakajavosť, alebo na veci pozitívne, na plynulosť? (Článok: Ideš ku plynulosti, alebo od zajakavosti?).

Zopakujem otázku z úvodu: „Čo Ti bráni hovoriť plynulo?“.

Urob pre seba

Preskúmaj, čomu veríš v súvislosti s Tvojou rečou a prečo tomu veríš. Je možné, že žiješ vo svojom mentálnom väzení, rovnako ako dospelé slony v Ázii?