Ideš ku plynulosti, alebo od zajakavosti?

Zdá sa ti, že ísť ku plynulosti reči je to isté, ako ísť od zajakavosti?

Pravda je taká, že je to obrovský rozdiel. V tomto článku ti vysvetlím prečo.

Energiu venuješ tomu, čomu dávaš pozornosť. A čomu venuješ pozornosť, to má tendenciu rásť a rozvíjať sa.

Tvoja pozornosť určuje filter, cez ktorý vnímaš veci okolo seba. Teda, keď sa zameriaš na plynulosť, máš tendenciu vnímať svoje plynulé chvíle a viac si si vedomý času, keď hovoríš plynulo.

Pokiaľ sa zameriaš na zajakavosť, na rečový blok, ktorý sa vo vete vyskytne iba raz, čo si všimneš? Jedno problémové miesto, alebo skoro celú plynulú vetu?

Vidíš ten rozdiel, že?

Tvoja myseľ ťa vedie tam, kde si zameraný. Je jedno, či to chceš, alebo nechceš.

Mozog funguje na základe obrazov. Na predstavách, obrazoch, ktoré si vytváraš, na pocitoch, ktoré máš. Je jedno, že si nechceš predstaviť zelenú žirafu, tvoj mozog ti ten obraz vytvorí aj tak. Preto si vytváraj predstavy toho, čo chceš.

Uvedom si, že ísť ku niečomu nie je opak ako isť od niečoho.

Smerovať ku niečomu

Keď nechceš na raňajky pizzu, je veľa spôsobov, ako si ju na raňajky nedať. To ti ale nezaručí, že budeš mať na raňajky to, čo naozaj chceš. Pretože je iba jeden spôsob, ako mať vajíčka. Ten, že sa na ne vedome zameriaš a urobíš si ich.

Tento princíp pochopili niektorí organizátori charitatívnych akcií a už neorganizujú behy proti rakovine, ale behy za zdravie, za mier.

Toto je jediný, obrovský dôvod, prečo sa v názve stránky, v článkoch a v ďalšom obsahu budem zameriavať na plynulosť. Na to, ako ju zlepšiť. Nie na zajakavosť. Na plynulosť.

Dokážeš zmeniť svoje myslenie, zameranie svojej mysle. Postupne, zmenou návykov (článok: Tvoje návyky – kvapky, ktoré tvoria more).

Slovu zajakavosť sa snažím vyhnúť, nahradzujem ho slovom neplynulosť.

Urob pre seba

Začni si všímať, čomu Ty venuješ pozornosť v súvislosti s rečou.

Zváž, ako by si sa mohol viac zamerať na plynulosť.