Dnes sa chcem s Tebou podeliť o skúsenosť, ktorá sa mi nedávno stala. Je o tom, ako sa sám dokážeš navodiť vnútorný stav, ktorý podporí Tvoju plynulosť.

Cieľ je podeliť sa s tým, čo mi to dalo, čo som si z tejto udalosti zobral. Tento článok má priamy súvis s bodmi šesťuholníka zajakavosti a pyramídou neurologických úrovní. Sleduj, ktoré body boli v mojej skúsenosti zapojené.

Zatiaľ ešte fajčím a z dlhodobého pobytu vo Veľkej Británii som si doniesol zvyk fajčiť šúľané cigarety. Jedno ráno som zistil, že mi dochádzajú filtre. Cestou do najbližšieho stánku ma napadlo, že čo ak si filtre nedokážem vypýtať tak plynulo, ako chcem. Pozastavil som sa nad touto myšlienkou. Už dlhšiu dobu trénujem komunikáciu s ľuďmi na ulici, občas si v stánku kúpim zápalky a väčšinou sa viem dostať do vnútorného stavu, keď hovorím plynulo. Preto ma táto myšlienka prekvapila. Hneď som si ju všimol. Uvedomil som si ju a nechal som ju tak. Chcel som to vyskúšať.

Prišiel som do stánku a hovorím plynulo:

Dobrý deň, prosím si sáčok fffffffffffffffffffffff

– Nevedel som zo seba dostať slovo filter.

Rozhodol som sa zopakovať celú vetu:

Prosím si sáčok fffffffffffffffffffffff

– Teta sa otočila, pravdepodobne sa začala smiať. Nakoniec som to dostal von.

„Filtrov

– Podala mi filtre, ja jej 20 eurovú bankovku. Zistila, že mi nemá vydať. Odišiel som naprázdno.

 

Neďaleko bol ešte jeden stánok. Vybral som sa k nemu. Tých niekoľko krokov stačilo, aby som si dokázal navodiť také vnútorné nastavenie, aby som hovoril tak plynulo, ako môžem. Prídem ku okienku a hovorím:

Dobrý deň, prosím si sáčok filtrov

– úplne plynulo.

Teraz Ti poviem čo presne chcem na tejto situácii ukázať.

Pozitívny obraz výsledku

Pozitívny obraz výsledku a presvedčenie, že si schopný ho dosiahnuť svoj cieľ je dôležitá súčasť procesu, ktorý Ťa privedie ku plynulej reči.

V malom merítku, pred každou situáciou by si mal mať takýto pozitívny obraz výsledku. Mne tam naskočila myšlienka, pochybnosť, či to dokážem. Tým som si narušil môj obraz a očakávanie úspechu.

(priama súvislosť: body šesťuholníka zajakavosti – viera, odhodlanie; pyramída neurologických úrovní – presvedčenie)

Buď si vedomý, aké myšlienky a aké obrazy si vytváraš.

Zvládnutie svojich reakcií

Reakcie okolia by Ťa nemali nevyviesť z rovnováhy. Uvedom si, že nezmeníš reakcie ľudí. Čo dokážeš zmeniť, sú Tvoje reakcie. Stávalo sa mi, že ma podobná teta dokázala rozhodiť aj na celý deň. Teraz si reakcie okolia uvedomujem, len som sa nimi prestal zaoberať. Rozdiel je v tom, ako som som vnímal sám seba predtým a teraz.
Každý z nás reaguje naučeným spôsobom. Ľuďom so zajakavosťou sa často spúšťa obranný mechanizmus, stápa napätie a nie sú schopný zo seba dostať slovo. Každá neprimeraná reakcia okolia to len podnecuje.

(priama súvislosť: body šesťuholníka zajakavosti – emócie; pyramída neurologických úrovní – identita)

Všímaj si, ako reaguješ a pokiaľ Ti to nevyhovuje, zmeň to.

Prístup s akým ideš do situácie

Ako si si všimol, uvedomil som si myšlienku na možný neúspech a šiel som do spomínanej situácie so zvedavosťou.
Pokiaľ situácii, do ktorej ideš pripíšeš príliš veľký význam, zablokuješ sám seba. Skôr si len uvedom svoje vnútorné pocity a testuj to v reálnej komunikácii. Choď do toho s tým, že si svoje pocity, celkové nastavenie mysle uvedomíš a testuj, ako plynule dokážeš hovoriť. Samozrejme do toho zapojíš sebavedomý postoj tela a Tvoju fyziológiu. Hraj sa s tým.

(priama súvislosť: body šesťuholníka zajakavosti – viera, fyziológia; pyramída neurologických úrovní – schopnosti)

Zisti, aký vnútorný stav Ti vyhovuje a nastav si ho pred každou vetou, ktorú sa chystáš povedať.

Čo som si z tejto skúsenosti zobral

Predtým som sa v podobných situáciách mal pocit pocit zlyhania, neschopnosti a ostával som v zlej nálade, demotivovaný, nevedel som to vedome zmeniť a vrelo to vo mne ako v sopke.

Teraz som sa cítil úžasne. Už po niekoľký krát som sa presvedčil, že všetko je iba v hlave a že to dokážem zmeniť.

To je presne to, čo Ti chcem dnes odovzdať. Že Ty to dokážeš zmeniť.

Začni si všetky oblasti, ktoré som spomínal vedome všímať a postupne ich zapracuj do svojho života. Potrebuješ to robiť pri reálnych situáciách. Pretože na toto je domáci tréning krátky.

Urob pre seba

Začni si vytvárať pozitívny obraz výsledku a a zisti, aký Tvoj vnútorný stav je najlepší pre Tvoju komunikáciu.