Vieš, že Tvoja fyziológia, alebo reč tela je priamym odrazom Tvojho vnútorného pocitu, Tvojej nálady a Tvojho presvedčenia?

Určite si si všimol, že Tvoja fyziológia, reč Tvojho tela má priamy vplyv na plynulosť Tvojej reči. Tvorí jeden z vplyvov na plynulosť aj podľa šesťuholníku zajakavosti (prejdi na článok).

Keď sa cítiš v pohode, uvoľnene a sebavedome,  vnímaš svoje telo inak. Máš utvorený, vzpriamený postoj, vzpriamenú hlavu, používaš väčšie gestá.
Naopak, pokiaľ očakávaš nepríjemnú situáciu, alebo sa cítiš slabý a vyčerpaný, neistý, aj tvoje telo reaguje uzavretým postojom, si viac schúlený, ramená dole, brada smeruje do zeme, vyhýbaš sa očnému kontaktu.

Rozdiel medzi uvedenými prípadmi je malý, sú to minimálne rozdiely v postoji. Výsledok je výrazný. Vnímaš to sám, vnímajú to aj ľudia, s ktorými sa stretávaš.

Ako ovplyvniť svoju náladu

Tvoja nálada ovplyvňuje Tvoj postoj tela?

Alebo Tvoj postoj tela ovplyvňuje Tvoju náladu?

Ovplyvňujú sa samozrejme navzájom. Napriek tomu, keď sa chceš cítiť lepšie, ľahšie zmeníš svoj postoj, svoju fyziológiu, ako svoje pocity. A urobíš to vedome.

Začni sa usmievať a veľmi rýchlo sa začneš cítiť radosť.

Je dokázané, že pri úsmeve sa zapájajú svaly celej tváre a stimulujú tak mozgové centrá ovplyvňujúce Tvoju náladu. Je pritom jedno, či sa jedná o úsmev spontánny, alebo je to úsmev nasilu.

  • Ak chceš cítiť radosť, začni sa usmievať.
  • Ak sa chceš cítiť sebaisto, zaujmi sebaistý postoj.

Fyziológia a jej vplyv na sebadôveru

Keď vidíš dvoch spiacich ľudí, ako vieš, ktorý z nich je sebavedomí a ktorý nie je? Nespoznáš to. Rozoznáš to až z ich postoja, z reči ich tela.

Rovnako vidíš na svojom psovi, či sa chce hrať, alebo s ním niečo je. Jeho postoj Ti to prezradí.

Fyziológia je veľmi silný nástroj, ktorým dokážeš ovplyvniť svoju okamžitú náladu a svoje sebavedomie. Nauč sa využívať silu fyziológie, tvojej reči tela.

V prieskume, ktorý som nedávno robil, sa často od logopédov aj od ľudí z neplynulou rečou objavilo ako kľúčové práve slovo sebadôvera.

Predstieraj svojím postojom, že si sebavedomý, až kým to nebude pravda.

Dávam Ti preto silný nástroj, ako sebadôveru získať skoro okamžite.

Vyskúšaj to a keď najbližšie pôjdeš do situácie, ktorej sa obávaš, vedome zaujmi sebavedomý postoj. Som si istý, že pocítiš zmenu a pozitívne tým ovplyvníš aj ostatné body šesťuholníku zajakavosti (prejdi na článok).

Sleduj svoje pocity pri rôznych postojoch a polohách tela. Začneš vnímať zmeny, ktoré môžeš dosiahnuť zmenou fyziológie.

Urob pre seba

Trénuj svoj sebavedomý postoj tak často, ako môžeš. Tento postoj si udrž vedome čo najdlhšie.