Myslíš, že si sa sebavedomím narodil? Zdedil si ho? Počas života si ho nadobudol?

Budeš so mnou súhlasiť, že sebavedomie Ťa vo výraznej miere formuje. Určuje tvoj smer a výsledky v Tvojom živote.

Sebavedomie je naučené správanie

Od malička si si na základe úspešných, alebo neúspešných minulých zážitkov vytvoril pohľad sám na seba.

Keď sa Ti darilo, rád si sa púšťal do nových výziev, projektov, skúšal si svoje hranica. Mal si dojem, že všetko dokážeš.

Možno sa Ti nedarilo, možno Ťa v škole niekto vysmial, povedal Ti, že nevieš kresliť, skákať alebo spievať, mal si tendenciu sa stiahnuť a tú činnosť neopakovať. Chcel si sa vyhnúť kritike.

Opakované skúsenosti vytvorili vzory Tvojho myslenia a správanie.

Začal si sa správať určitým spôsobom. Vytvoril si si vzorce správania. Zvyky, podľa ktorých si jednal. Toto jednanie si si najskôr doniesol až do dospelosti.

Opakovaním iných činností si vytvoríš nové správanie, nové výsledky a budeš mať iný pocit sám zo seba. Budeš mať iný názor na seba a na to, čo dokážeš. Budeš sa inak správať.

Rozvojom sebavedomia priamo zlepšíš svoju plynulosť. Budeš si istejší sám sebou v kontakte s ľuďmi, budeš mať sám seba aj svoju reč viac pod kontrolou.

To znamená, že vysoké sebavedomie sa dokážeš naučiť.

Sebavedomé správanie

Ver, že sebavedomie nie je stav. Je to činnosť. Je to sebavedomé správanie. To znamená, môžeš sa tak správať. Môžeš sa tak správať vedome. Môžeš si byť vedomý sám seba.

Si si vedomý, na čo myslíš, čo robíš a prečo to robíš.

Uvedomuješ si, či konáš v súlade so sebou, so svojimi hodnotami. Jednoducho si si vedomý svojej hodnoty. Hodnoty, ktorú máš a hodnoty, ktorú vieš odovzdať iným.

To, že sebavedomie je správanie, je úžasná správa, pretože toto správanie sa môžeš naučiť používať.

Môžeš ho začiatku predstierať, až kým sa nestane Tvojou bežnou súčasťou a bude pre Teba prirodzená.

Ako som písal v článku o fyziológii, o reči tela, je jedno, či sa cítiš sebavedomo a následne máš sebavedomý postoj a správanie, alebo či zaujmeš sebavedomý postoj a začneš sa tak aj cítiť.

Ebook s názvom „14 rýchlych krokov ku sebavedomiu“, ktorý Ti ukáže ako sa správať a myslieť sebavedomo si môžeš stiahnuť zdarma.

Urob pre seba

Zaujmi sebavedomý postoj vždy, keď si na to spomenieš