Ako sa prestať zajakávať?

Komunikácia patrí na veľmi vysokú priečku v spoločnosti. Zajakavosť je problematika, ktorá niekoho trápi veľmi, iného možno menej. Tí, ktorých to trápi, by možno zapredali aj svoju dušu, len aby sa jej zbavili.

Logopédi majú na to rôzny názor. Keď ich navštívite, vypracujú vám plán ako cvičiť so svojou rečou.

Priznám sa, že som občas aj ja mávala tento istý problém. Keď som sa zaoberala a skúmala prečo je to tak, prišla som na zopár nových súvislostí. Jednak pozorovaním a tak isto mi v tom pomohli niektoré veci, ktoré som sa dozvedela z rôznej literatúry o osobnom rozvoji. Toto by mi asi logopéd nepovedal, pomyslela som si. Preto sa chcem o to podeliť.

Ako a prečo sa to deje?

Dalo by sa povedať, že silným faktorom je strach. A to strach z neúspechu. Naše podvedomie je plné zvykov. A zvyk je železná košeľa, ako je veľmi známe. V podvedomí máme uložené všetko, čo robíme automaticky. Čiže ak sme zvyknutí, že máme s našou rečou problémy, naše podvedomie si to automaticky zoberie za akúsi pravdu a začne to automaticky uskutočňovať.

Ďalej platí, že ak sa niečomu priveľmi bránime, pretrváva to. Teda miera spomínaného problému je priamo úmerná snahe sa nepomýliť. Tak isto ak čakáte že sa pri reči zadrhnete, vezmite jed na to, že sa to s najväčšou pravdepodobnosťou stane, budete sa zajakávať.

Skúste si zaspievať, prihovoriť sa dieťaťu alebo sa rozprávajte len tak, sami so sebou. Vtedy nepociťujete žiadne napätie, takže reč bude určite plynulá.

Kľúč k problému

Z toho všetkého mi vyplynulo, že sa nemôžete sústrediť na to, ako rozprávate. Je to jednoduché, ale ako? Spôsob nesústrediť na svoju reč ale len na myšlienky, veľmi nepomáha. Prišla som na lepší spôsob. Úplne zabudnite na svoju osobu a darujte svoju sto percentnú pozornosť na človeka alebo ľudí, s ktorými sa rozprávate. Je to zároveň aj kľúč k šarmantnosti.

Po druhé, zkľudnite sa a uvoľnite sa. Žiaden strach, veď ak niečo nevýde, nemáte sa čoho báť. Nebude to mať žiadne následky, vesmírom to neotrasie. Nesnažte sa, nechajte tomu voľný priebeh. Precíťte radosť z hovorenia a vyjadrovania svojich myšlienok. Nechajte svoje ústa, nech zdelia myšlienku automaticky, bez akejkoľvek námahy.

Po tretie, keďže už máte uložené vo svojom podvedomí to, že nedokážete nič alebo len veľmi málo povedať plynule, skúste sa presvedčiť tak, že budete rozprávať nahlas, keď pri vás nikto nebude. Ak to budete robiť často, budete vysielať vedome podvedomiu pozitívne sugescie a s najväčšou pravdepodobnosťou sa utvrdíte v tom, že rozprávať pekne, predsa nie je žiaden problém.

Po štvrté, ak sa chystáte vysloviť nejakú vetu a hovoríte si: určite to poviem zle, povedzte si opak: určite to poviem pekne a bez akejkoľvek námahy.

Ak pociťujete napätie počas toho ako hovoríte, nadýchnite sa. Precíťte ako nádychom a následne výdychom ustupuje napätie a vy sa uvoľňujete. Nikam sa neponáhľajte. Pokračujte, kde ste prestali.

Pozitívny nadhľad

Je veľmi dôležité, aby sme sa na veci pozerali pozitívne. Nech je tá vec alebo situácia akokoľvek na prvý pohľad zlá alebo nepríjemná. Osobne som zástancom toho, že všetko zlé je na niečo dobré a z prekážok si spravte svoje nášľapné kamene. Preto sa pozrite aj na toto pozitívnym očkom.

Takže na čo všetko by to mohlo byť užitočné a prospešné? Môžu to byť pokojne aj celkom absurdné tvrdenia. Pozitívnych tvrdení môže byť aj oveľa viac. je to len na vás.

  • Môžete ľahko spozorovať, že sa cítite napätí.
  • Ak budete uplatňovať spôsob nie pohľad na seba ale na druhého, stanete sa prirodzene šarmantnými.
  • Tým pádom budete sústredenejší a koncentrovanejší.
  • Naučíte sa byť uvoľnenými.

Verím, že som aspoň niektorým z vás pomohol týmto článkom pochopiť širšie súvislosti.

Podobné články