Určite si si všimol, že po uvoľnení rečových blokov si spotený, ťažko sa Ti dýcha, búši Ti srdce a cítiš, že si celý červený v tváry. Môže za to Valsalva manéver.

Je to prirodzená fyziologická reakcia tela. Vzniká pri pokuse o výdych pri uzatvoreným hlasivkám, alebo proti uzatvorenému nosu a ústam.

Skús si to sám a začni vydychovať pri zatvorenom nose a ústam. Účelom je zvýšenie tlaku vzduchu v brušnej dutine.

Často to robíš nevedome. Potrebuješ zdvihnúť ťažší predmet, alebo odkrútiť hrdzavú skrutku. Ak sa Ti to nepodarí na prvý krát, zvýšiš intenzitu a podvedome na niekoľko sekúnd zadržíš dych pri ďalšom pokuse.

S týmto manévrom vedome pracujú špičkový lukostrelci na medzinárodnej úrovni. Pomáha im sa koncentrovať pri stabilizácii luku pri mierení na terč. Počas mierenia  vedome robia tento manéver a prietok vzduchu uvoľnia po vypustení šípu.

Toto je presne reakcia tela, ktorú spúšťa mozog v nevhodnej situácii na základe naučených vzorcov (viac v článku Ako funguje mozog pri zajakavosti – čo potrebuješ vedieť).

Valsalva manéver

Pri Valsalva manévri v tele dochádza k nasledovným dejom:

  • Fáza 1: Zvýšenie tlaku v hrudnej dutine. Zvýšenie krvného tlaku pre lepšie zásobenie srdca krvou.
  • Fáza 2: Zo srdca ide menej krvi, preto sa zníži krvný tlak a zvýši tepová frekvencia.
  • Fáza 3: Uvoľnenie prietoku vzduchu, krv začína tiecť normálne.
  • Fáza 4: Tep sa vracia do normálu, krvný tlak sa môže zvýšiť nad normálnu hodnotu.

Na sebe som si všimol, že pri uvoľnení dýchania po rečovom bloku vydýchnem len čiastočne a mám tendenciu sa hneď nadýchnuť do skoro plných pľúc, čo sa samozrejme nedá.

Sám vidíš, že za niekoľko sekúnd trvania tohoto manévru si dokážeš rozhodiť tlak, tep aj dýchanie. Tým si rozhodíš fyziológiu aj koncentráciu.

Na prácu s Valsalva manévrom, ako sa mu vyhnúť, obísť ho a eliminovať pri hovorovej reči sa sústredia niektoré terapeutické cvičenia rôznych metód v zahraničí.

Toľko teória o Valsalva manévri. O tom, ako sám môžeš pracovať s týmto manévrom sa dozvieš v jednom z ďalších článkov.

Urob pre seba

Všímaj si, ako Tvoje telo reaguje pri rečových blokoch. Všímaj si svoj dych, tep a Tvoje fyziologické reakcie.